fbpx

Rolnicy ruszyli do skupów, ceny zbóż przed majówką w dół: Ceny zbóż 28.04.2023

Wyjaśnienie sytuacji z dopłatami do zbóż dla producentów, którzy stracili na napływie do kraju ukraińskiego zboża spowodowało, że rolnicy tłumniej ruszyli do skupów, a to z kolei pociągnęło za sobą spadki cen.

Dotychczas do punktów skupowych rolnicy zboże przywozili i skup odbywał się bez większych problemów, jednak od kilku dni ruch jest wyraźnie większy, gdyż sprzedający liczniej zaczęli pojawiać się w firmach skupowych, aby sprzedać posiadane jeszcze przez siebie zboża.

Baner Syngenta

Niestety taka sytuacja, czyli zwiększona podaż, pociągnęła za sobą spadki cen o kolejne kilkanaście zł na tonie od naszego wtorkowego zestawienia. Niektórzy ankietowani przez nas sprzedający twierdzą, że obecnie ruch jest tak duży jak zwykle bywa w pełni sezonu, czyli w żniwa.

To wszystko sprawia, że obecnie za pszenicę konsumpcyjną maksymalnie można uzyskać 1220 zł/t, jednakże dotyczy to jedynie pszenicy o 14% białka dostarczonej do portów. Większość ofert w głębi kraju waha się w granicach od 880 do 1100 zł/t. W gorszej sytuacji są producenci pszenicy paszowej, gdzie kupujący oferują stawki na poziomie 820-1050 zł/t.

Spadły również  stawki za jęczmień, którego najniższe ceny rozpoczynają się od 670 zł/t., a maksymalną stawką jest natomiast obecnie 900 zł w przypadku zboża paszowego. Nieco lepiej jest z jęczmieniem konsumpcyjnym, który wyceniany jest obecnie od 740 zł/t do nawet 1340 zł/t. Na poziomach zbliżonych do jęczmienia paszowego utrzymują się obecnie stawki za pszenżyto i kupujący są skłonni płacić za nie od 690 do 900 zł/t.

Nieznacznie spadły również ceny żyta i to zarówno konsumpcyjnego jak i paszowego. Jeśli chodzi o żyto konsumpcyjne to cena zawiera się w przedziale od 700 do 880 zł/t, a paszowe od 620 do 840 zł/t.

Spadki nie ominęły również rzepaku. Maksymalna cena jaką ankietowane przez nas firmy skupowe oferują za rzepak wynosi 2000 zł/t. a minimalnie kupujący chcą płacić 1770 zł/t.

Bardzo stabilna, ale niestety na niskich poziomach pozostaje kukurydza. Najniższe stawki, ze względu na dużą podaż, wynoszą obecnie 850 zł/t. Natomiast najwyższe stawki jakie udało nam się ustalić wynoszą 1040 zł/t.

 

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.