fbpx
Strona głównaCenyRynek cukruRolnicy pytają - resort rolnictwa odpowiada

Rolnicy pytają – resort rolnictwa odpowiada

Jakie działania podjęło ministerstwo rolnictwa w celu wsparcia uczestników rynku cukru w związku z likwidacją kwot produkcyjnych na tym rynku od 1 października br.?

“Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadziło intensywne działania na rzecz zacieśnienia współpracy pomiędzy plantatorami buraków cukrowych i producentami cukru. M.in. konsekwencją tych działań było podpisanie w dniu 19.04. br. Ogólnopolskiego Porozumienia Branżowego pomiędzy Krajowym Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego i Związkiem Producentów Cukru w Polsce. Dokument ten określa zasady współpracy między plantatorami buraków cukrowych a producentami cukru w Polsce, co ma szczególne istotne znaczenie w obliczu likwidacji kwot produkcyjnych w sektorze cukru od 1.10.2017 r. i wpisuje się również w priorytet dotyczący wzmocnienia pozycji rolnika w łańcuchu żywnościowym.

Ponadto eksperci MRiRW biorą czynny udział w pracach dotyczących kształtu przepisów unijnych obowiązujących na rynku cukru po zniesieniu systemu kwot produkcyjnych. Skutkiem aktywnego udziału administracji krajowej w tych pracach było m.in. uwzględnienie przez Komisję Europejską wielu postulatów Polski, m.in. w zakresie potrzeby monitorowania cen buraków cukrowych, co będzie istotnym elementem rzetelnej analizy rynku cukru po zniesieniu systemu kwot produkcyjnych i będzie pomocne w szczególności dla plantatorów buraków cukrowych w czasie negocjacji cen za buraki.

Ponadto w wyniku działań prowadzonych przez MRiRW w dniu 27 kwietnia br. Komisja Europejska wycofała się z planowanego zwiększenia podaży cukru na rynek unijny poprzez umożliwienie dodatkowego importu w roku gospodarczym 2016/2017 po obniżonej stawce celnej. Zablokowanie dodatkowego importu cukru ma szczególne znaczenie w obliczu zniesienia kwot produkcyjnych od 1 października 2017 r. i zwiększenia kontraktacji buraków pod produkcję w kolejnej kampanii cukrowniczej.

Jednocześnie MRiRW zabiega na unijnym forum o wprowadzenie przepisów zwiększających pozycję negocjacyjną plantatorów buraków cukrowych w  łańcuchu marketingowym”.

Źródło: MRiRW

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.