Jakie działania podejmuje MRiRW na rzecz krajowych producentów zbóż w celu poprawy ich warunków gospodarowania i zwiększenia ich dochodów?
Działania na tym rynku są bardzo istotne, gdyż uprawą zbóż w Polsce zajmuje się ok. 1,3 mln producentów rolnych gospodarujących na ponad 7,6 mln ha.
“Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi bardzo usilnie zabiegało na forum UE o zwiększenie ochrony celnej unijnego rynku zbóż, co pozwoliłoby na ochronę tego rynku przed znaczącym importem, który nie jest pożądany, ponieważ na krajowym i unijnym rynku występuje nadpodaż ziarna. W sierpniu 2017 Komisja Europejska wprowadziła przywozowe należności celne dla żyta, kukurydzy i ziarna sorgo (importowanych poza kontyngentami) zmieniając tym samym utrzymywane od jesieni 2014 r. zerowe stawki celne w przywozie do UE wyżej wymienionych zbóż. Obecnie stawka cła wynosi 5,61 EUR/tonę.
Ministerstwo rolnictwa sprzeciwiało się również wprowadzeniu unijnych, tymczasowych (na 3 lata) dodatkowych preferencji handlowych dla Ukrainy. Między innymi w wyniku działań polskiej administracji kontyngenty te zostały zmniejszone w stosunku do pierwotnej propozycji Komisji Europejskiej o 35 tys. ton w przypadku pszenicy, o 25 tys. ton dla kukurydzy i o 25 tys. ton dla jęczmienia.
Jednocześnie ministerstwo zabiega na unijnym forum o urealnienie ceny interwencyjnej zbóż do poziomu zbliżonego do kosztów produkcji ziarna (obecnie cena ta wynosi 101,31 euro/t). Podniesienie tej ceny wpłynie na zwiększenie skuteczności mechanizmu interwencji na rynku zbóż w UE.
Źródło: MRiRW