Rolnicy pożyczają… coraz więcej

Martin&Jacob na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego przygotował raport „Agro pod lupą”. Według niego, wśród rolników rośnie zainteresowanie pożyczkami i leasingiem.

Pożyczka była wymieniana przez 38% badanych jako ta najbardziej dostępna na rynku zewnętrznych źródeł finansowania. Niewiele mniej, bo 35% wskazało na kredyt bankowy, a 20% głosów oddano na leasing.

W 2014 roku wzrosła liczba aktywów sfinansowanych pożyczką z 16,9% w 2013 r. do 25,9 w 2014 r. Rolnicy brali pożyczkę głównie na zakup maszyn rolniczych. Dzięki temu pożyczka finansuje 35% łącznej produkcji maszyn w firmach leasingowych. Głównym powodem popularności tego instrumentu jest możliwość skorzystania z rolniczych funduszy unijnych obsługiwanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Coraz częściej więc banki oferują klientom rolniczym swoje usługi, wprowadzając nowe oferty. Klienci mogą wybierać dogodne formy finansowania: leasing lub pożyczka, decyzję dostają w bardzo krótkim czasie, a do tego mają możliwość elastycznego spłacania rat.

Pożyczki z refundacją inwestycji z Funduszy Unii Europejskiej, np. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, to bardzo dobre i skuteczne narzędzie wsparcia inwestycji na rynku rolniczym. Spodziewamy się, że po ogłoszeniu naboru nowych wniosków w II połowie 2015 r. nastąpi wzrost inwestycji rynku finansowania maszyn rolniczych, bo jak wskazują statystyki EFL, przedsiębiorcy Agro coraz częściej i z przekonaniem sięgają po pożyczkę. – mówi Adam Binduga, menedżer rynku rolnego w EFL.

Leasing z kolei jest korzystny dla gospodarstw rolnych, które są płatnikiem VAT. Jest on narzędziem zapewniającym finansowanie zarówno nowego jak i używanego sprzętu, przy niskim zaangażowaniu środków własnych i długim okresie finansowania.

Renata Struzik, źródło: EFL