fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczeRolnicy nie skorzystają z "wakacji kredytowych"

Rolnicy nie skorzystają z “wakacji kredytowych”

Producenci rolni czują się rozczarowani podpisaną niedawna prze Prezydenta RP ustawą o tzw. wakacjach kredytowych, ponieważ rolnik może wyłącznie z niej skorzystać jedynie na podstawie postawienia lub zakupu domu lub mieszkania, w którym obecnie mieszka, zatem “wakacje kredytowe” nie obejmują kredytowania działalności rolniczej.

Jeżeli więc rolnik wziął pożyczkę na budowę obory, stodoły, innych budynków gospodarskich lub na zakup ziemi, wówczas z „wakacji kredytowych” nie może skorzystać. W ocenie rolników  wprowadzenie takich uwarunkowań jest nie do zaakceptowania i jest po prostu krzywdzące.

– W związku z przyjęciem przez Sejm RP ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która reguluje m.in. wsparcie dla osób spłacających kredyty hipoteczne na mieszkania, w związku ze wzrostem stóp procentowych dając możliwość skorzystania z tzw. „wakacji kredytowych”, można nazwać skandalem, że nie objęła ona rolników, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne np. na budynki gospodarskie i zakup ziemi i mają kłopoty w ich spłacie. W naszej ocenie rolnicy nie powinni być dyskredytowani, lecz traktowani podobnie jak podmioty objęte tą ustawą, która umożliwia wnioskowanie o „wakacje kredytowe” – mówi Zdzisław Łuba, członek zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej

Rolnicy należący do Podlaskiej Izby Rolniczej, odczuwający bezpośrednio bardzo złą sytuację w rolnictwie, występują z apelem do Pani Minister  Finansów o objęcie ustawą „wakacje kredytowe” oraz objęciem „tarczami” wszystkich rolników prowadzących gospodarstwa rolne.

Według PIR zastosowana pomoc innym kredytobiorcom należy się także rolnikom, którzy bezustannie zmagają się z wysokimi kosztami produkcji, a wynagrodzenie za ich produkty praktycznie pozostaje daleko od jakichkolwiek oczekiwań i zapowiedzi, jakie składano rolnikom podczas dwóch ostatnich kampanii wyborczych.

Rolnicy zrzeszeni w Podlaskiej Izbie Rolniczej apelują o pilną zmianę ustawy o „wakacjach kredytowych”, co pozwoliłaby na zawieszenie spłat rat kredytowych dla rolników, którzy z uwagi na znaczny ich wzrost mają poważne problemy w spłacaniu kredytów hipotecznych zaciągniętych nie tylko na budowę domu czy zakup mieszkania, lecz także na zakup ziemi oraz postawienie różnego typu budynków gospodarczych związanych bezpośrednio z prowadzoną produkcją. Ponadto rolnicy z Podlasia apelują, aby traktowano ich na równi z prowadzącymi działalność gospodarczą, więc w ślad za tym prowadzący gospodarstwa rolne borykające się z problemami w tak trudnych czasach powinni zostać objęci w pełni tarczami antyinflacyjnymi.

– Odstąpienie od zawartych postulatów w niniejszym apelu zaprowadzi gospodarstwa rolne na skraj bankructwa, zrujnuje dorobek wielu pokoleń i pozbawi rodziny rolników środków na ich podstawowe utrzymanie. Rolnicy skupieni przy Podlaskiej Izbie Rolniczej się na to nie godzą – dodaje Zdzisław Łuba.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.