Rolnicy: Dość pisania ustaw bez naszego udziału! Jakie zmiany w dopłatach za 2025 rok? Agro Komentator odc. 2

Chociaż resort rolnictwa często podkreśla, że konsultuje konkretne rozwiązania prawne ze środowiskiem rolniczym, sami zainteresowani są innego zdania. O tym oraz o zmianach w dopłatach bezpośrednich oraz definicji rolnika aktywnego w drugim odcinku programu Agro Komentator.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Będą kolejne buble prawne?

–  Potrzebujemy dialogu, większej transparentności przy tworzeniu przepisów. Zwracam się z apelem do polityków, aby włączyć rolników do tworzenia prawa, ponieważ bez tego czekają nas kolejne buble prawne – mówi w programie Agro Komentator Emil Mieczaj, rolnik z woj. zachodniopomorskiego, członek stowarzyszenia PTR.

AgroHortiMedia, wydawca m.in. Tygodnika Poradnika Rolniczego, Top Agrar Polska i Wiadomości Rolniczych Polska kontynuuje program „Agro Komentator”, w którym na bieżąco komentujemy najważniejsze wydarzenia dotyczące rolnictwa.

W drugim odcinku skupiamy się na zmianach w dopłatach bezpośrednich 2025, a także definicji aktywnego rolnika. W dyskusji wzięli udział rolnicy z stowarzyszenia PTR (Partia Twitterowych Rolników): Emil Mieczaj, Daniel Słomka oraz Marek Szuster.

Zbyt częste kontrole i mandaty

Goście są zgodni co do tego, że brakuje dyskusji nad kluczowymi zmianami w przepisach. – Nie może być tak, że co chwilę jesteśmy zaskakiwani – podkreśla Marek Szuster, rolnik z woj. lubelskiego, który jest zdziwiony brakiem jasnej wykładni w zakresie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w gospodarstwach (począwszy od tegorocznej kampanii, rozszerzony został katalog wymagań w zakresie warunkowości).

Krótko mówiąc: jeżeli w gospodarstwach zatrudniających pracowników zostaną wykryte nieprawidłowości, to nie tylko zapłacą mandat, ale również mogą stracić część dopłat. – Mamy za dużo dokumentów i kontroli. Nie mamy czasu na spokojną produkcję rolniczą – tłumaczy Szuster.

Z kolei Daniel Słomka, rolnik z woj. pomorskiego jest zdania, że kontrole są ważne, ale czasami jest ich za dużo. – Brakuje jasnych zasad, a w tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z podwójnym karaniem. Nie tylko mandat, ale również sankcja w kwestii dopłat, to jest bardzo dyskusyjne – zaznacza Słomka.

Emil Mieczaj uważa, że w  każdym gospodarstwie można znaleźć jakieś uchybienie. Kwestia polega na tym, aby urzędnicy zwracali uwagę i edukowali, a nie od razu karali rolników.

Ograniczenie do 300 ha

Kluczową zmianą w 2025 r. jest ograniczenie maksymalnej, łącznej powierzchni realizowanych w ramach ekoschematów obszarowych do 300 ha na gospodarstwo. Takie rozwiązanie dotknie duże i średniej wielkości gospodarstwa (z wyjątkiem rolniczych spółdzielni produkcyjnych).

Z tego ograniczenia ma być wyłączona tylko powierzchnia zgłaszana do ekoschematu Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych oraz powierzchnie dodatkowych ekoschematów realizowanych w powiązaniu z nowym ekoschematem dotyczącym dopłat do kwalifikowanego materiału siewnego.

reklama
Baner UPL

– Limity są niesprawiedliwym rozwiązaniem, które pozbawi wielu rolników tak potrzebnych na rozwój środków finansowych. Do tego na jednej działce można połączyć tylko dwa ekoschematy – zaznacza Daniel Słomka.

Emil Mieczaj przyznaje, że wielu rolników czuje się jak w „pralce”. – Wrzuca się nas wszystkich do pralki i czeka, co dalej – mówi.

W jego ocenie zmiany powinny być wprowadzane z odpowiednim wyprzedzeniem oraz wyczerpującą informacją dla rolników. – Chodzi o to, aby każdy mógł się do nich wcześniej dostosować – zauważa Mieczaj.

Aktywny rolnik w ustawie

Kim jest rolnik aktywny? Jaka powinna być oficjalna definicja? – Dobre pytanie, ale ciężko na nie odpowiedzieć. Aktywnym rolnikiem powinna być określana osoba, która uprawa ziemię, inwestuje i na końcu czerpie korzyści ze swojej pracy. Mamy problem, jak to zweryfikować – tłumaczy Daniel Słomka.

Inni goście „Agro Komentatora” również przyznają, że jedna definicja jest trudna do ustalenia, zwłaszcza że w obowiązujących przepisach mamy ich kilka, w zależności od tego, gdzie patrzymy.  – Konstruując konkretne przepisy nie można doprowadzić do sytuacji, gdy skrzywdzimy kogokolwiek, kto pracuje uczciwie w gospodarstwie. To trudny temat, ale od tego są konsultacje społeczne, aby dojść do pewnych wniosków – uważa Emil Mieczaj.

Marek Szuster podkreśla, że jest wielkim zwolennikiem rachunkowości w rolnictwie. – Dobrze napisana ustawa zabezpieczyłaby rolników na lata i zachęciła młodych do pozostania na wsi – tłumaczy.

Ziemia to podstawa

Ważnym tematem dyskusji jest również projekt ustawy o dzierżawie rolniczej, który zaprezentował resort rolnictwa. Dokument reguluje m.in. przedmiot i formę umowy dzierżawy rolniczej, zasady płatności czynszu, prawa i obowiązki stron umowy dzierżawy rolniczej, kwestie następstwa prawnego, a także sposób rozwiązywania umowy dzierżawy.

Zakłada prawo zmiany czynszu dopiero po 10 latach trwania umowy, a także obowiązek informowania o planach produkcyjnych. W ustawie zapisano prawo pierwszeństwa dzierżawcy przy ponownym wydzierżawieniu przedmiotu dzierżawy i przeniesienia umowy na osobę trzecią bez zgody wydzierżawiającego.

Goście „Agro Komentatora” zwracają uwagę, że konieczne jest zakończenie tzw. cichych dzierżaw, jednak ustawa musi być dobrze napisana. – Unormowanie przepisów jest niezbędne, aby prawdziwi rolnicy czuli się bezpiecznie. Potrzebujemy unormowania sytuacji, jednak mam obawy co do samej treści dokumentu. Konieczne są dalsze konsultacje w tym zakresie – przyznaje Emil Mieczaj.

reklama
Baner McHale
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.