fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczeRolnicy chcą rekompensat do zakupu oleju opalowego i gazu

Rolnicy chcą rekompensat do zakupu oleju opalowego i gazu

W związku z utrzymującym się nadal drastycznym wzrostem kosztów produkcji w rolnictwie Dolnośląska Izba Rolnicza apeluje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne zabezpieczenie odpowiednich ilości nośników energii, szczególnie gazu i oleju opałowego w cenach gwarantujących prowadzenie oraz opłacalność produkcji rolniczej.

Aktualnie trwają parce nad projektem ustawy wspierającej finansowo osoby ogrzewające swoje domy olejem opałowym, gazem, pelletem i być może drewnem. Jest to kolejna forma wsparcia, po dopłacie do węgla, skierowana do odbiorców indywidulanych mająca choć w pewnym stopniu zrekompensować rosnące koszty ogrzewania. Nie możemy jednak zapominać o tym, że to właśnie rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe kraju, a olej opałowy czy gaz są niezbędnymi środkami do produkcji wykorzystywanymi chociażby przy suszeniu płodów rolnych, w tym miedzy innymi rzepaku, zbóż czy kukurydzy – mówi Ryszard Borys, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Jak podkreślają w piśmie do ministra Kowalczyka działacze izbowi z Dolnego Śląska nie wolno dopuścić do sytuacji, w której mokre czy niedosuszone ziarno zepsuje się podczas przechowywania z tego powodu, że rolników nie będzie stać na zakup paliwa do suszarni.

Według samorządu rolniczego rozwiązaniem tego problemu powinien być system rekompensat do zakupu oleju opałowego i gazu wykorzystywanych do produkcji rolniczej, na wzór planowanych dopłat dla gospodarstw domowych.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.