Rolnicy chcą 40 euro za tonę buraków. Minister spotkał się z plantatorami

Wicepremier Henryk Kowalczyk i wiceminister Krzysztof Ciecióra, fot. MRiRW

W związku z trudną sytuacją  na rynku buraka cukrowego związaną z nieopłacalnością produkcji Wielkopolska Izba Rolnicza postuluje do resortu rolnictwa o podniesienie ceny oferowanej plantatorom przez cukrownie za dostarczone buraki. Tymczasem we wtorek 7 grudnia minister Henryk Kowalczyk spotkał się z przedstawicielami plantatorów buraków cukrowych.

Jak czytamy w piśmie WIR skierowanym do  ministra rolnictwa wielu producentów wyraża obawy dotyczące dalszej uprawy, gdyż obecne horrendalnie wysokie ceny nawozów, niskie ceny oferowane za surowiec, wzrost cen zbóż, jak również stale wzrastające ceny środków produkcji sprawiają, iż produkcja ta staje się nieopłacalna i nie jest konkurencyjna w porównaniu z innymi uprawami.

Ceny buraków kontraktowych na sezon 2022 r. wahają się od 30 do 32 euro za tonę i zdaniem izby rolniczej są za niskie. Zarówno wielkopolski samorząd rolniczy, jak i plantatorzy buraków cukrowych proponują, aby cena ta wyniosła 40 euro za tonę.

Minister rolnictwa podczas wtorkowego spotkania zapewnił, że sektor buraków cukrowych będzie wspierany po 2022 roku, wynika to bowiem z przepisów unijnych.

– Należy jednak zauważyć, że środki finansowe na płatności związane z produkcją, w tym na sektor buraków cukrowych, to środki pochodzące z pomniejszenia puli środków na płatność podstawową (obecnie jednolita płatność obszarowa). Pula środków, która może zostać przeznaczona na wsparcie związane z produkcją ograniczona jest do 15 proc. rocznej puli środków na płatności bezpośrednie – czytamy w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa.

Zdaniem samorządu rolniczego zapewnienie odpowiedniego wsparcia jest niezwykle ważne, aby utrzymać uprawę buraka cukrowego, a także produkcję cukru w Polsce na dotychczasowym poziomie. Dlatego Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje o utrzymanie kwoty zaproponowanej w drugiej wersji Krajowego Planu Strategicznego, na lata 2023 – 2027  tj. 422,73 mln euro, która przeznaczona będzie na wsparcie dochodów związanych z produkcją buraków, jak również o przeprowadzenie szczegółowej analizy sytuacji na rynku buraka cukrowego.

Tymczasem minister Kowalczyk zapowiada kolejne spotkania z przedstawicielami branży buraków cukrowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności