reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Rolnicy boją się suszy. Niechętnie sprzedają ziarno. Ceny zbóż 14.04.2025 r.

Uszczuplona podaż ziarna na krajowym rynku, wzrost zapotrzebowania na ziarno i spore osłabienie złotego do głównych walut to czynniki, które obecnie stanowią wsparcie cen zbóż w kraju.

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Jak podaje Izba Zbożowo-Paszowa (IZP), rynkowa podaż ziarna w kraju pozostaje uszczuplona. Ciągle mało aktywnymi sprzedającymi są rolnicy, tj. duże gospodarstwa, które „siedzą” na zapasach ziarna. Aczkolwiek w I połowie tygodnia doszło do sprzedaży sporych partii i pszenicy z przeznaczeniem na eksport po tym, jak cena pszenicy konsumpcyjnej o zawartości12.5% białka na chwilę „dobiła” do 1000 PLN/t z dostawą do portów.

Większość mniejszych gospodarstw nie ma już ziarna na magazynach. Ponadto, trwające prace polowe oraz niesłabnące obawy o brak opadów i oznaki suszy w wielu regionach kraju powodują, iż rolnicy niechętnie sprzedają ziarno. Mało aktywnymi sprzedającymi są także firmy handlowe, które po okresie większej sprzedaży ziarna w marcu, obecnie sprzedają niewiele, wskazuje w w swoim raporcie IZP.

reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

Jak wskazuje IZP, od początku kwietnia bardziej aktywna na rynku jest strona popytowa, tj. przetwórcy i eksporterzy poszukujący ziarna w celu wywiązania się z kontraktów i załadowania statków pszenicą i kukurydzą w kwietniu i maju br.

reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

Z kolei, część wytwórni pasz i młynów nie jest pokryta w surowiec, a mając na względzie zbliżające się święta wielkanocne i długi majowy weekend, pomioty przetwórcze chcą zawczasu uzupełnić zapasy. Najbliższe tygodnie powinny przynieść wzrost zapotrzebowania na pasze i tym samym na zboża w związku z większym chowem przydomowym.

Z rynku dochodzą jednak informacje o możliwych ograniczeniach nałożonych ze strony Komisji Europejskiej dotyczące produkcji i eksportu polskiego drobiu z terenów szczególnie dotkniętych ptasią grypą.

reklama
Baner Sumiagro

Wielkopolska, Mazowsze oraz Warmia i Mazury to regiony, w których znajduje się większość hodowli drobiu w Polsce – nowoczesnych, spełniających najwyższe standardy bioasekuracji i jakości. Dlatego zapowiadane przez KE drastyczne restrykcje, tj. całkowity zakaz wstawiania ptaków i eksportu w strefach objętych ograniczeniami są realnym zagrożeniem dla przyszłości całej branży. Zatrzymanie hodowli w tych kluczowych obszarach oznaczałoby nie tylko gigantyczne straty dla rolników, ale też dla producentów pasz, zakładów ubojowych i przetwórni, podkreśla IZP.

Notowana na rynku uszczuplona podaż ziarna, wzrost zapotrzebowania na ziarno i spore osłabienie złotego do głównych walut to czynniki, które obecnie stanowią wsparcie cen zbóż na rynku krajowym.

Ceny zbóż konsumpcyjnych i paszowych

W zależności od regionu kraju, ceny oferowane przez krajowych przetwórców za zboża z dostawą w kwietniu/maju br. kształtowały się następująco (DAP, wg stanu na 11 kwietnia br.):

  • pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250)–900-950PLN/t,
  • pszenica paszowa–880-920PLN/t,
  • jęczmień paszowy–830-870PLN/t,
  • pszenżyto–810-840PLN/t,
  • żyto konsumpcyjne–730-800PLN/t,
  • żyto paszowe–700-750PLN/t,
  • owies paszowy–730-790PLN/t,
  • kukurydza–880-910PLN/t,
  • rzepak (bez dopłat)–2400-2450PLN/t.

Drgnięcie w eksporcie

Jak informuje IZP, w I połowie ubiegłego tygodnia doszło do sprzedaży sporych partii pszenicy z przeznaczeniem na eksport po tym, jak cena pszenicy konsumpcyjnej o zawartości 12.5% białka na chwilę „dobiła” do 1000 PLN/t z dostawą do portów.

Notowane spore osłabienie kursu złotego do głównych walut wpłynęło na wzrost cen pszenicy oferowanej przez eksporterów z dostawą do portów o ok. 20 PLN/t.

Ponadto, eksporterzy poszukują ziarna pszenicy i kukurydzy na załadowanie statków w kwietniu i maju, co także wpłynęło na umocnienie cen zbóż z przeznaczeniem na eksport. W II połowie tygodnia, ceny zbóż oferowane przez eksporterów jednak osłabły.

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI