fbpx

Rolnicy bez możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę. To trzeba zmienić

Rolnicy z Podlasia postulują o wprowadzenie zmian w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników polegających na umożliwieniu przejścia na emeryturę po opłaceniu 100 składek emerytalno-rentowych, natomiast rolnikom, którzy nie podlegali ubezpieczeniu przez pełne 25 lat na otrzymanie emerytury w wysokości odpowiedniej do opłaconych przez nich składek. 

Według Podlaskiej Izby Rolniczej należy także rozważyć możliwość dalszej pomocy w gospodarstwie dla rolników, którzy przeszli na emeryturę.

Samasz loteria - baner

– Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 38) obniżyła wiek emerytalny i przywróciła stan sprzed 1 stycznia 2013 roku, ale nie przywróciła rolnikom możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Z dniem 1 stycznia 2018 r. rolnicy utracili prawo do wcześniejszych emerytur – mówi Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej

Jak podkreśla PIR  prowadzenie gospodarstwa rolnego to bardzo ciężka fizyczna praca w trudnych warunkach, która wiąże się z dużym ryzykiem wypadków. Specyfiką pracy w gospodarstwach rolnych są zagrożenia spowodowane m.in.: koniecznością obsługi maszyn i urządzeń rolniczych, obsługa zwierząt gospodarskich czy bezpośredni kontakt z nawozami chemicznymi.

– Charakter pracy w gospodarstwie wymaga ciągłej dyspozycyjności: brak dni wolnych, urlopów i wielu innych przywilejów pracowniczych, które gwarantuje kodeks pracy. Niejednokrotnie mimo złego stanu zdrowia rolnika nie ma też mowy o zastępstwie na czas choroby, w szczególności przy obsłudze zwierząt gospodarskich – dodaje Leszczyński.

W ocenie samorządu rolniczego obecnie gospodarstwa rolne są przekazywane następnym pokoleniom zbyt późno, czego konsekwencją jest rezygnacja młodych ludzi z zajmowania się rolnictwem na rzecz innej drogi zawodowej.

Dlatego, jak uzasadnia prezes PIR zasadne jest  rozważenie zaproponowanych zmian mających na celu zapewnienie ciągłości funkcjonowania gospodarstw rolnych.

SDF baner ciągnik
Amistrar Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.