fbpx
Strona głównaFirmy i produktyRolnictwo z kosmosu. Polski satelita do zadań rolniczych

Rolnictwo z kosmosu. Polski satelita do zadań rolniczych

Rolnictwo z kosmosu. Stworzony w Gliwicach satelita rolniczy Intuition-1 będzie latać po orbicie i określać zawartość  makroelementów w glebie. Pomoże to rolnikom m.in. w doborze odpowiednich nawozów.

W kwietniu przyszłego roku na orbitę wyniesiony zostanie satelita stworzony przez gliwicką spółkę KP Labs. W centrum badawczo-rozwojowym firmy powstają rozwiązania i produkty na potrzeby przedsięwzięć kosmicznych, w tym satelita rolniczy Intuition-1. Dziełem inżynierów jest m.in. komputer Leopard, którego moc obliczeniowa jest około 100 razy większa od jednostek dotąd wykorzystywanych w misjach kosmicznych, informuje polskieradiopl.

– Prace nad Intuition-1 trwały ponad cztery lata i są na końcowym etapie. Za niedługo w Szkocji ma rozpocząć się integracja satelity z przygotowanych w Gliwicach elementów, by w kwietniu 2023 r. możliwe było umieszczenie satelity na orbicie. Prawdopodobnie zostanie on wystrzelony z amerykańskiej bazy na Florydzie. Kalibracja sprzętu w kosmosie potrwa około pół roku, a następnie na Ziemię trafią pierwsze dane – informują autorzy nowego urządzenia

Intuition-1 to satelita z instrumentem hiperspektralnym, czyli optycznym, służącym do obserwacji Ziemi. Jego zadaniem jest mapowanie powierzchni Ziemi w celu znajdowania makroelementów w glebie: potasu, fosforu, magnezu oraz badanie pH gleby. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom i komputerowi o dużej mocy, wszystkie niezbędne obliczenia będą wykonywane w kosmosie, na pokładzie satelity.

Naukowcy dodają, że informacja o zawartości makroelementów w glebie jest potrzebna do tego, żeby rolnik wiedział, jak precyzyjnie nawozić swoje pola. Wiedzy na temat zawartości makroskładników w glebie będzie dostarczać satelita.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.