fbpx
Strona głównaPolecamyFilmy rolnicze YTRolnictwo węglowe. Czy to się opłaci? Odpowiada ekspert, dr Jerzy Próchnicki

Rolnictwo węglowe. Czy to się opłaci? Odpowiada ekspert, dr Jerzy Próchnicki [video]

We wtorek 28 lutego w ramach projektu INFOCAP odbyło się webinarium pt. Rolnictwo węglowe – czy to się opłaci?, podczas którego niezależny ekspert, dr Jerzy Próchnicki przedstawił najnowsze informacje o ekoschemacie “rolnictwo węglowe” oraz starał się przedstawić warunki ekoschematu i korzyści, jakie można z niego uzyskać.

W przypadku 8 praktyk “Rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi” w większości praktyk stawki hektarowe spadły w porównaniu do publikowanych na początku 2022 roku, z czego zwiększono finansowanie ekoschematu dotyczącego dobrostanu zwierząt. Wśród praktyk dotyczących rolnictwa węglowego znalazły się praktyki tj. ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt (500 zł/ha), międzyplony ozime, wsiewki sródplonowe (500 zł/ha), opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia (100 zł/ha), zróżnicowana struktura upraw (300 zł/ha), wymieszanie obornika na gruntach ornych 12 godzin od aplikacji (200 zł/ha), stosowanie płynnych nawozów innymi metodami niż rozbryzgowo (300 zł/ha), uproszczone systemy uprawy (400 zł/ha) i wymieszanie słomy z glebą (200 zł/ha).

– Rolnictwo węglowe ma jakby dwie strony; biznesową i biologiczną. W stronie biologicznej zasadniczo chodzi o to, że my musimy mieć pełną świadomość, że dynamika wszystkich procesów biologicznych musi nam umożliwić spiralę wzrostu żywności z gleby i produktywności gospodarstwa i to jest największy zysk gospodarstwa i rolnika. Jeżeli to zadziała, to będzie miał lepsze gleby, będzie taniej i lepiej produkował. Na zdewastowanych glebach produkuje się drogo i mało. Na zregenerowanych taniej i łatwiej – tłumaczy dr Próchnicki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.