fbpx

Rolnictwo to dobry biznes

Produkcja rolnicza zawsze była i jest biznesem zależnym od popytu. Stale rosnące zapotrzebowanie na żywność wymaga od wszystkich zaangażowanych w jej produkcję racjonalizacji procesu. W ciągu minionych dziesięciu lat areał upraw zbożowych wzrósł tylko o 2% w skali globalnej, a ludności przybyło 12%. Nie istnieje e-żywność, rolnictwo jest nadal najbardziej perspektywicznym sektorem i staje przed wyzwaniem: jak wyprodukować żywność, by zaspokoić potrzeby całego globu.

Podczas cyklu konferencji, już po raz jedenasty, firma DuPont przekazywała producentom zbóż, kukurydzy i rzepaku propozycje nowoczesnych technologii i rozwiązań, by wspomóc te działania. 4 lutego spotkanie z ponad 350 producentami z rejonu Polski północnej odbyło się w Elblągu. Nowością zaprezentowaną producentom były dwa nowe herbicydy technologii SX®, czyli Granstar® Ultra SX® 50 SG oraz Rubin® SX® 50 SG.

Firma DuPont, jako pierwsza, na początku lat 80. wprowadziła na rynek herbicydy sulfonylomocznikowe. Wówczas oznaczało to rewolucyjne rozwiązanie w zwalczaniu chwastów, czyli bardzo niską dawkę stosowania, nowy sposób działania oraz wysoki poziom bezpieczeństwa dla wykonującego zabiegi, jak i dla środowiska oraz konsumenta – przypomniał Andrew Budd, Dyrektor Portfolio Herbicydy Zboża i Rzepak, Region EMEA DuPont.

Obecnie sulfonylomoczniki każdego roku stosowane są do zwalczania chwastów na około 75% powierzchni najważniejszych upraw. Wprowadzenie technologii SX to kolejny krok, który udoskonala działanie sulfonylomoczników. To pierwsza technologia, zapewniająca całkowitą rozpuszczalność sulfonylomoczniów – podnosząc skuteczność działania oraz ułatwiająca proces mycia zbiornika opryskiwacza po zabiegu. Oszczędności są wymierne, bo do mycia i płukania opryskiwacza zużywa się pięć razy mniej wody, informował Marcin Kanownik z DuPont.

Granstar® Ultra SX® 50 SG to herbicyd zbożowy o dwóch substancjach aktywnych: tifensulfuron metylowy (25%) i tribenuron metylowy (25%). Przeznaczony jest do powschodowego zwalczania ponad 50 gatunków chwastów dwuliściennych w uprawach pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego, żyta, pszenicy jarej oraz jęczmienia jarego.
Wykazuje wyższą skuteczność na tobołki polne, tasznik pospolity oraz samosiewy rzepaku, a także rdest powojowy i bylicę (nawet 20-30 cm wysokości). Jest polecany do wiosennego zwalczania fiołka polnego! – przekonywał Marcin Kanownik.

Szerokie spektrum zwalczanych chwastów to m.in.: bodziszek drobny, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, komosa biała, mak polny, maruna bezwonna czy przytulia czepna (do fazy trzech okółków) czy rumian polny.
Preparat ma działanie systemiczne, substancje aktywne pobierane są głównie przez liście, a częściowo przez korzenie. Technologia SX daje szybszy o kilka dni efekt działania niż formulacja WG, a pełen efekt chwastobójczy uzyskuje się w ciągu 14-21 dni od zastosowania.

Rubin® SX® 50 SG to również herbicyd dwuskładnikowy. Zawiera te same co Granstar® Ultra SX® 50 SG substancje aktywne, czyli tifensulfuron metylowy i tribenuron metylowy, tylko w innych proporcjach (odpowiednio 40%:10%).
– W przypadku zwalczania miotły zbożowej wykazuje ok. 90% skuteczność, a wręcz imponującą, bo prawie 100% skuteczność otrzymuje się przy zwalczaniu maku polnego – wyliczał Marcin Kanownik.
Preparat wykazuje ponad 70% skuteczność w odniesieniu do 55 gatunków chwatów dwuliściennych w uprawach pszenicy ozimej, w pszenżycie ozimym i życie. Producenci zbóż otrzymują nowy oręż w wiosennym zwalczaniu przytulii czepnej (2-6 okółków) oraz fiołka polnego (80-90 a nawet do 100%).

Tabela 1. Programy stosowania Granstar® Ultra SX® 50 SG:

Gatunki uprawne

Termin

Mieszanina

Uwagi

pszenica ozima, pszenżyto ozime, żyto

wiosną po ruszeniu wegetacji do końca fazy strzelania w źdźbło

Granstar® Ultra SX® 50 SG (48-60 g/ha) + Trend® 90 EC (0,05% – 50 ml na 100 ml wody)

Większą z zalecanych dawek można stosować do zwalczania chwastów występujących w dużym nasileniu lub w starszej fazie rozwojowej

pszenica jara, jęczmień jary

od stadium 3 liści do końca fazy strzelania w źdźbło

Granstar® Ultra SX® 50 SG (40-48 g/ha) + Trend® 90 EC (0,05% – 50 ml na 100 ml wody)

Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha, zalecane opryskiwanie:średniokropliste

Tabela 2. Programy stosowania Rubin® SX® 50 SG:

Gatunki uprawne

Termin

Mieszanina

Uwagi

pszenica ozima, pszenżyto ozime, żyto

wiosną po ruszeniu wegetacji do końca fazy strzelania w źdźbło

Rubin® SX® 50 SG (120-150 g/ha) + Trend® 90 EC (0,1% – 100 ml na 100 ml wody)

Większą z zalecanych dawek można stosować do zwalczania chwastów występujących w dużym nasileniu lub w starszej fazie rozwojowej

Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha, zalecane opryskiwanie:średniokropliste

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.