Rolnictwo Ekologiczne we Wspólnej Polityce Rolnej po 2013 roku pod patronatem Wiadomości Rolniczych Polska

Przez dwa kolejne dni Województwo Zachodniopomorskie jest gospodarzem międzynarodowej konferencji pod nazwą Rolnictwo Ekologiczne we Wspólnej Polityce Rolnej po 2013 roku”. Patronat nad tym przedsięwzięciem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Marek Sawicki oraz Sekretariat Prezydencja Polski w UE. Wiadomości Rolnicze Polska są patronem medialnym konferencji.”

Na zaproszenie Marszałka Olgierda Geblewicza do Szczecina przybyli przedstawiciele regionów partnerskich województwa zachodniopomorskiego z niemieckich krajów związkowych: Wolnego Kraju Bawaria, Brandenburgii, Meklemburgii Pomorza Przedniego (Niemcy), Skanii (Szwecja), Girondy, Loary Atlantyckiej (Francja), goście z Bułgarii oraz przedstawiciele wszystkich województw z Polski. Rolnicy z Zachodniopomorskiego wystąpią w ramach EKOLANDU, który jest największą organizacją zrzeszającą rolników prowadzących uprawy i hodowlę ekologiczną
w województwie zachodniopomorskim.
W ostatnich miesiącach rozpoczęła się europejska debata nad przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej po 2013, której ostateczny kształt bardzo interesuje naszych rolników w tym szczególnie rolników stosujących metody ekologiczne. Województwo zachodniopomorskie jest liderem pod względem powierzchni upraw już od kilku lat (blisko 100 tys. ha). W ostatnim roku stało się również liderem pod względem liczby zarejestrowanych gospodarstw (2400).
W stosunku do wszystkich użytków rolnych areał pod uprawami ekologicznymi zajmuje już ponad 12% gruntów i wyróżnia województwo na tle kraju, gdzie średni udział powierzchni takich gospodarstw nie przekracza 4%. W porównaniu do rolnictwa konwencjonalnego, którego plony są znacznie wyższe, a co za tym i idzie opłacalność jest na wyższym poziomie istnieje konieczność utrzymania zwiększonych dopłat oraz dodatkowych form wsparcia w ramach istniejącej i przyszłej Polityki Rolnej, co będzie zapewne jednym z ważniejszych i bardziej burzliwych tematów obrad.

Tematyka konferencji dotyczy rozwoju rolnictwa ekologicznego w Unii Europejskiej szczególnie pod kątem propozycji i oczekiwań do uszczegółowienia Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku w tym zakresie.
W programie przewidziano prezentację stanu rozwoju rolnictwa ekologicznego w regionach partnerskich województwa zachodniopomorskiego.
Podsumowaniem będzie wspólna dyskusja, która powinna przyczynić się do poznania różnych oczekiwań i wizji rozwoju rolnictwa ekologicznego, co z kolei powinno być pomocne przy poszukiwaniu optymalnych rozwiązań w ramach Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku.
Miejsce wydarzenia: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, ul. Korsarzy 34 oraz budynek ZUT, ul. Słowackiego 17.
Dodatkowe informacje można uzyskać w Sekretariacie Konferencji: Damiana Nowak, tel.: 91/44 10 203, mail: rolnictwo@wzp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności