Rolnictwo ekologiczne kością niezgody…?

Nie do końca, ale porozumienie w sprawie eko-rolnictwa jeszcze nie zostało osiągnięte. Terminów na jego wypracowanie jest kilka, ale który będzie tym właściwym…?

Rolnictwo ekologiczne wciąż na świeczniku Unii Europejskiej – tym razem pod koniec marca na posiedzeniu Komitetu ds. Rolnictwa Parlamentu Europejskiego ustalono że głosowanie nad akceptacją raportu niemieckiego przedstawiciela zielonych Martina Hausling’a nt. Reformy Rynku Ekologicznego zostanie przesunięte z 16 czerwca br. na 15/16 lipca br.

Skoro więc to głosowanie będzie przesunięte, to również ulegnie przesunięciu termin głosowania raportu na posiedzeniu plenarnym PE na wrzesień/październik’2015 roku. Niemiecki parlamentarzysta ocenił, że zakres kompleksowych tematów zawartych w raporcie wpłynie na harmonogram prac wokół niego. Raport ma być gotowy do tłumaczenia już 20 kwietnia br., a Parlament będzie miał czas na poprawki do 4/5 lipca br.
W grudniu 2014 roku Komisja Europejska postanowiła, że na wypracowanie porozumienia ws. zmian w rolnictwie ekologicznym organizacje i parlamentarzyści mają 6 miesięcy. PE zamierza dyskutować na temat tych zmian na spotkaniu COMAGRI 16 kwietnia br., a litewska „prezydencja” ma nadzieję na osiągnięcie wspólnego stanowiska na spotkaniu Rady ds. Rolnictwa 11 maja br.

Renata Struzik, za: FAMMU/FAPA