Rolnictwo ekologiczne bez zmian…?

Jeśli w najbliższym czasie nie zostanie wypracowane wspólne stanowisko w Radzie ds. Rolnictwa UE, dotyczące zmiany przepisów regulujących rolnictwo ekologiczne, przepisy pozostaną bez zmian. A to nie będzie dobre rozwiązanie.

W Unii Europejskiej wciąż trwają prace nad przepisami regulującymi rolnictwo ekologiczne. Ministrowie rolnictwa, którzy w połowie marca nad nimi debatowali, ocenili, że dotychczasowe ustalenia podążają w dobrym kierunku.
Obecnie największe rozbieżności dotyczą kwestii pozostałości substancji niedozwolonych w produktach ekologicznych oraz przeprowadzanie kontroli w gospodarstwach ekologicznych. Łotewska prezydencja postawiła sobie za cel zakończenie prac nad powyższymi zagadnieniami. Przede wszystkim należy się tu skupić na obecności substancji niedozwolonych w produktach, importem oraz kwestiami kontroli. Wyznaczono już termin 11. maja, kiedy to Rada ds. Rolnictwa UE miałaby wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie. Będzie to punkt wyjścia do negocjacji z Parlamentem Europejskim.

Komisja Europejska zaplanowała już w grudniu 2014 roku plan działań na 2015 rok. Według niego, jeśli w ciągu 6 miesięcy nie dojdzie do porozumienia w kwestii przepisów regulujących rolnictwo ekologiczne, pozostaną one bez zmian, czyli plany zmian przepisów zostaną porzucone. Dlatego też ministrom tak bardzo zależy na szybkich i efektywnych negocjacjach.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności