fbpx

Rola mediów w rozwoju obszarów wiejskich

Nie jest dobrze, gdy na naszą wieś docierają jedynie złe informacje o kryzysach, wypadkach, czy klęskach -powiedział Marek Sawicki, podczas wczorajszej konfernecji pt.Rozwój obszarów wiejskich – wizerunek medialny”” zorganizowanej wspólnie przez resort rolnictwa i SGGW. Przedstawiciele nauki, agencji i inspekcji działających w obszarze rolnictwa, a także dziennikarze rozmawiali o tym jaki wpływ na rozwój gospodarstw mają informacje prasowe. N”

“W 2008 roku kryzys dotknął sektor przemysłu rolno-spożywczego już w połowie roku, ale nikt nie mówił o tym, że przemysł ten się obronił, że bilans handlu artykułami rolno-spożywczymi przekroczył w ub. roku 1,5 mld euro, że nasza żywność coraz szerzej wchodzi na unijne rynki, a saldo wyniosło około 2 mld euro. – podkreślił minister M. Sawicki.

Podsekretarz stanu M. Zalewski stwierdził, że na coraz większą skalę odbywa się reemigracja ludności na wieś. Coraz częściej ludzie chcą tu mieszkać i żyć. Ważne jest, że dziś mówiąc o polskiej wsi myślimy także o dobrej zdrowej żywności, o czystym środowisku, o szansach zmiany życia, o nowych możliwościach pracy i rozwoju. Środki unijne, które są tu kierowane dają szanse na dokonanie zmian. Wiceminister podkreślił, że ważna dla tych przemian jest informacja, która przybiera już nowe formy. 60% gospodarstw rolnych ma komputer, a co czwarte posiada dostęp do Internetu. “Do niedawna mówiąc o mediach, miało się na myśli prasę, radio i telewizję. Dziś proporcje się zmieniają i coraz częściej na pierwsze miejsce przesuwa się właśnie Internet, co udowadnia, że wykraczmy w epokę cyfryzacji na polskiej wsi. Rewolucja informatyczna dotyczy wszystkich, ale mino wprowadzania nowych technik w dalszym ciągu trudno jest dotrzeć do odbiorcy z rzetelnym przekazem. Coraz częściej występuje problem zniekształcania informacji, a ważne jest aby e-rzeczywistość dobrze służyła polskiej wsi, polskiemu rolnictwu i promocji polskiej żywności” – powiedział podsekretarz stanu M. Zalewski.

Resort rolnictwa zapowiedziałe, że z wygłoszonych referatów i wypowiedzi wydana zostanie specjalna publikacja, która będzie dystrybuowana zarówno przez ministerstwo, jak i Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Będzie ona stanowić także przyczynek do kolejnych spotkań i dyskusji.

opr. MS/Wrp.pl

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.