fbpx
Strona głównaPozostałeRola mediów w rozwoju obszarów wiejskich

Rola mediów w rozwoju obszarów wiejskich

Nie jest dobrze, gdy na naszą wieś docierają jedynie złe informacje o kryzysach, wypadkach, czy klęskach -powiedział Marek Sawicki, podczas wczorajszej konfernecji pt.Rozwój obszarów wiejskich – wizerunek medialny”” zorganizowanej wspólnie przez resort rolnictwa i SGGW. Przedstawiciele nauki, agencji i inspekcji działających w obszarze rolnictwa, a także dziennikarze rozmawiali o tym jaki wpływ na rozwój gospodarstw mają informacje prasowe. N”

“W 2008 roku kryzys dotknął sektor przemysłu rolno-spożywczego już w połowie roku, ale nikt nie mówił o tym, że przemysł ten się obronił, że bilans handlu artykułami rolno-spożywczymi przekroczył w ub. roku 1,5 mld euro, że nasza żywność coraz szerzej wchodzi na unijne rynki, a saldo wyniosło około 2 mld euro. – podkreślił minister M. Sawicki.

Podsekretarz stanu M. Zalewski stwierdził, że na coraz większą skalę odbywa się reemigracja ludności na wieś. Coraz częściej ludzie chcą tu mieszkać i żyć. Ważne jest, że dziś mówiąc o polskiej wsi myślimy także o dobrej zdrowej żywności, o czystym środowisku, o szansach zmiany życia, o nowych możliwościach pracy i rozwoju. Środki unijne, które są tu kierowane dają szanse na dokonanie zmian. Wiceminister podkreślił, że ważna dla tych przemian jest informacja, która przybiera już nowe formy. 60% gospodarstw rolnych ma komputer, a co czwarte posiada dostęp do Internetu. “Do niedawna mówiąc o mediach, miało się na myśli prasę, radio i telewizję. Dziś proporcje się zmieniają i coraz częściej na pierwsze miejsce przesuwa się właśnie Internet, co udowadnia, że wykraczmy w epokę cyfryzacji na polskiej wsi. Rewolucja informatyczna dotyczy wszystkich, ale mino wprowadzania nowych technik w dalszym ciągu trudno jest dotrzeć do odbiorcy z rzetelnym przekazem. Coraz częściej występuje problem zniekształcania informacji, a ważne jest aby e-rzeczywistość dobrze służyła polskiej wsi, polskiemu rolnictwu i promocji polskiej żywności” – powiedział podsekretarz stanu M. Zalewski.

Resort rolnictwa zapowiedziałe, że z wygłoszonych referatów i wypowiedzi wydana zostanie specjalna publikacja, która będzie dystrybuowana zarówno przez ministerstwo, jak i Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Będzie ona stanowić także przyczynek do kolejnych spotkań i dyskusji.

opr. MS/Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.