Roboty będą produkować sałatę

Japonia postanowiła pójść o krok dalej w produkcji sałaty. W 2017 roku ma tam powstać pierwsza na świecie ferma produkcyjna sałaty, obsługiwana wyłącznie przez roboty.

Japońska firma „Spread” już w 2017 roku zaplanowała otwarcie fermy produkcyjnej sałaty, obsługiwanej wyłącznie przez roboty. Będzie to pierwsze na świecie tego typu przedsięwzięcie. Ale, jak zapowiadają przedstawiciele firmy – nie ostatnie. Firma planuje zbudować więcej w pełni zautomatyzowanych fabryk produkcji roślin. Zarówno w Japonii, jak i na całym świecie.

Początkowo na fermie ma być produkowane 30 tys. główek sałaty dziennie. Na tym jednak nie koniec – w ciągu 5 lat od rozpoczęcia działalności, produkcja ta ma wzrosnąć do 0,5 mln sztuk tego warzywa dziennie.

Ludzka ręka przyczyni się tam wyłącznie do siewu, wszystkie inne czynności, począwszy od przesadzania sadzonek aż do zbioru sałaty będą w pełni zautomatyzowane.

Na fermie będą zastosowane oświetlenie LED oraz automatyczne systemy kontroli wilgotności, temperatury i poziomu dwutlenku węgla.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA