Rezerwa zbożowa w basenie Morza Czarnego

Zapasy zbóż w trzech kluczowych krajach rejonu Morza Czarnego (Rosja, Ukraina, Kazachstan) obniżą się w sezonie 2012/13 łącznie o 55%. W największym stopniu dotyczy to Rosji – aż o 70% do 6 mln ton. Zapasy na Ukrainie skurczą się” o 36% do 7,4 mln ton, a w Kazachstanie – spadną o połowę do 5 mln ton.”

Uprawy zbóż we wszystkich trzech krajach zdziesiątkowała dotkliwa susza. Największe straty odniosły Rosja i Kazachstan. Całkowita produkcja zbożowa tej trójki dostawców spadła o jedną trzecią (rok do roku) do 129 mln ton. Zapasy końcowe są prognozowane na zaledwie 18,4 mln ton w porównaniu do 40,8 mln ton na początku bieżącego sezonu handlowego.
Rosja ma mocno uszczuplone zapasy. W poprzednim sezonie, dzięki zarówno wysokim zbiorom (94 mln ton), jak i znacznym zapasom początkowym Rosja była w stanie wyeksportować rekordową ilość ziarna zbóż – 28 mln ton. Pomimo tak wysokiej sprzedaży zapasy na początku sezonu 2012/13 wg statystyk Rosstat wynosiły 19,4 mln ton. Jednak jak oceniają analitycy rynku rolnego z SovEcon, te zapasy są znacznie niższe i wynoszą 14,7 mln ton, gdyż źródła oficjalne uwzględniają również cześć ziarna z wczesnych zbiorów. Eksport zbóż z Rosji w bieżącym sezonie prognozowany jest na 15,5 mln ton. W związku z tym zapasy obniżą się do zaledwie 6 mln ton, jak podaje Ministerstwa Rolnictwa. Tegoroczne zbiory zbóż w Rosji szacowane są na zaledwie 71 mln ton.

Ukraińskie zbiory w bieżącym sezonie to 45-46 mln ton ziarna zbóż. Potencjał eksportowy kraju analitycy oceniają na 21 mln ton. Według danych ukraińskiego Ministerstwa Rolnictwa, zapasy na koniec sezonu obniżą się z rekordowego poziomu 11,6 mln ton sezon wcześniej do 7,4 mln ton (w tym 3,6 mln ton pszenicy). Niektórzy analitycy prognozują jeszcze niższe zapasy końcowe – w wysokości zaledwie 6,1 mln ton. Zapasy pszenicy na koniec sezonu spadną do 2,7 mln ton wobec 5,03 mln ton sezon wcześniej, jak podaje ukraińska firma ProAgro.

Kazachstan sezon handlowy rozpoczyna z ilością 9,8 mln ton zbóż, a zapasy końcowe prognozowane są w wysokości 5 mln ton. Eksport zbóż z Kazachstan ma wynieść od 7 do 8 mln ton ziarna. Tegoroczne zbiory zbóż w Kazachstanie wyniosły 12,3 mln ton, ale kraj dzięki poprzedniemu urodzajnemu sezonowi dysponuje znacznymi zapasami ziarna. Wewnętrzne zapotrzebowanie w Kazachstanie na zboża szacowane jest na 9 mln ton, w tym około 2,5 mln ton pszenicy paszowej.
Źródło: FAMMU/FAPA