fbpx

Resort rolnictwa zachęca do powszechnego ubezpieczania upraw i zwierząt

W tym roku w budżecie państwa zaplanowane jest  1,5 mld zł na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich, a w rezerwie znajdują się  jeszcze 3 mld zł. Według resortu rolnictwa środków  wystarczy praktycznie na wszystkie uprawy – 9 mln ha. Z budżetu państwa pokrywane jest 65 procent dopłat DO  składki ubezpieczeniowej, a rolnik płaci tylko 35 procent składki.

– Ta pomoc dla rolników już na etapie opłacania składki jest bardzo duża. Chcemy odejść od ryczałtowych wypłat odszkodowań, które i tak nie rekompensują strat. Zachęcam do powszechnego udziału w ubezpieczaniu upraw i zwierząt, a zwłaszcza do zwracania uwagi na kompleksowość ubezpieczenia, w którym znajdować się będzie także ubezpieczenie od suszy – mówi wicepremier , minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Obecnie rolnik ma do wyboru ośmiu ubezpieczycieli, którzy maja podpisane umowy z MRiRW na dofinansowanie składek.

Szef resortu rolnictwa  podczas wczorajszej konferencji prasowej poświęconej rolniczym ubezpieczeniom zwrócił także  uwagę na zalety systemu ubezpieczeń wzajemnych, w ramach którego niewykorzystane w danym roku środki mogą przejść na rok następny, wpływając na obniżenie stawek płaconych za ubezpieczenie.

Jak podaje KRUS Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników  jest 100-procentowym właścicielem AGRO Ubezpieczeń – Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie i wkrótce powinien rolnikom przedstawić  kompleksową, atrakcyjną ofertę ubezpieczeniową

– Dzięki nowelizacji ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którą już podpisał Prezydent, rolnicy maja możliwość złożenia wniosku o opłacenie składki ze środków na płatności bezpośrednie – dodaje Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w MRiRW.

Według resortu rolnictwa ta możliwość powinna przyczynić się do upowszechnienia ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.