fbpx

Resort rolnictwa odpowiada KRiR

Prezentujemy odpowiedź ministra rolnictwa na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczący wsparcia działań bioasekuracji dla gospodarstw położonych w regionach wolnych od Afrykańskiego Pomoru Świń.

“W chwili obecnej trwają prace nad projektem rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia działalności w zakresie utrzymywania zwierząt gospodarskich, w celu umieszczenia na rynku tych zwierząt lub produktów pochodzących z tych zwierząt lub od tych zwierząt. Przedmiotowy projekt rozporządzenia znajduje się jeszcze w fazie projektowania w związku z czym nie mogę wskazać ostatecznych rozstrzygnięć.

Baner Syngenta

Informuję również, że 9 grudnia 2016 roku Komisja Europejska przyjęła zaproponowaną przez Polskę zmianę Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, polegającą na dodaniu inwestycji ograniczających możliwość rozszerzenia się afrykańskiego pomoru świń. Operacje te będą realizowane jako operacje typu „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”, w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Obecnie trwają prace nad projektem rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dotyczącego warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach ww. instrumentu wsparcia.

Planuje się skierowanie przedmiotowego projektu do konsultacji społecznych na początku 2017 roku. Beneficjentem wsparcia będą rolnicy prowadzący działalność rolniczą na obszarach wyznaczonych w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń, czyli na obszarach wskazanych w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE tj. obszarze ochronnym, obszarze objętym ograniczeniami oraz obszarze zagrożenia.

Współfinansowaniem objęte będą koszty ogrodzeń i niecek do dezynfekcji.

Poziom pomocy będzie wynosić maksymalnie 80% kosztów inwestycji kwalifikującej się do wsparcia. Maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi, w okresie realizacji PROW 2014-2020, nie będzie mogła przekroczyć 100 000 zł.

Ze względu na ograniczony budżet programu nie przewiduje się objęcia pomocą rolników prowadzących działalność poza obszarami wyznaczonymi w związku z zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń.”

Źródło: KRIR

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.