Repelenty zapachowe – Sposób na ASF

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zamierza na drogach 515 i 519 , graniczących z województwem warmińsko-mazurskim, rozstawić tzw. repelenty zapachowe, które odstraszają dziki. Dzięki temu, jak twierdzą samorządowcy, w głąb Pomorza nie przedostaną się zwierzęta ze strefy zagrożenia, gdzie odnotowano przypadek groźnej dla trzody choroby ASF.

Umieszczenie repelentów to jeden ze sposobów na zatrzymanie rozprzestrzeniania się choroby, która zagraża dzikom oraz trzodzie chlewnej w województwie pomorskim. – Repelenty zostaną rozstawione na metalowych słupkach, które oznakujemy napisem „Nie dotykać” na długości ok. 17 km, co 20 metrówmówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Substancja może działać odstraszająco na dziki przez około 2 tygodnie. Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii będą na bieżąco monitorować ich stan i w razie konieczności uzupełniać. Repelenty są także zwyczajowo używane przez rolników do odstraszania dzikich zwierząt, które mogłyby zniszczyć uprawy.

Źródło: UMWP

Opracował: Krzesimir Drozd