fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyRekordowe zyski firm handlujących zbożami

Rekordowe zyski firm handlujących zbożami

Mało kto zdaje zdaje sobie sprawę z faktu, że zdecydowaną większość handlu światowym zbożem trzymają w garści cztery potężne firmy. Archer-Daniels-Midland, Bunge, Cargill i Louis Dreyfus wg Guardiana kontrolują od 70 do 90 proc. światowego handlu zbożem, a obecna sytuacja na rynku żywności winduje ich zyski do niespotykanych dotychczas poziomów.

W sezonie zakończonym 31 maja Cargill odnotował 23-procentowy wzrost przychodów, osiągając rekordowe zyski na poziomie 165 mld dolarów. Dla Archer-Daniels-Midland rekordowy był drugi kwartał tego roku, podobnie jak dla Bunge; ta firma zanotowała w tym czasie wzrost sprzedaży o 17 proc.

Tymczasem wg danych FAO wzrost cen żywności wyniósł w tym roku ponad 20 proc., a skrajne zagrożenie niedoborem żywności dotyka obecnie 345 mln osób na całym świecie wobec 135 mln przed pandemią Covid-19.

– Fakt, że światowi giganci surowcowi osiągają rekordowe zyski w tym samym czasie kiedy głód rośnie, jest wyraźnie niesprawiedliwy i jest straszliwym oskarżeniem naszych systemów żywnościowych. Co gorsza, te firmy mogły zrobić więcej, aby przede wszystkim zapobiec kryzysowi głodowemu – stwierdził Olivier De Schutter, specjalny sprawozdawca ONZ ds. skrajnego ubóstwa i praw człowieka.

Specjalista stwierdził, że tak silna koncentracja rynku sprzyja brakowi przejrzystości ich działania i spekulacjom na rynku.

– Musimy rozbić monopole, które trzymają w ryzach łańcuch żywnościowy. Kilka firm kontroluje światowe rynki nasion i nawozów, genetykę zwierząt, światowy handel zbożem i handel detaliczny żywnością. Osiągają ogromne zyski kosztem rolników, konsumentów i środowiska – dodał De Schutter.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.