fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychRekordowe zbiory zbóż w Australii

Rekordowe zbiory zbóż w Australii

Rekordowe zbiory zbóż w Australii – z pszenicą i jęczmieniem na czele oraz rosnący eksport do Chin.

Szacuje się, że produkcja pszenicy osiągnęła rekordowe 37 mln ton w roku gospodarczym 2022-23; produkcja pszenicy wyniosła 31,9 mln ton w latach 2020-21 i 36,34 mln ton w latach 2021-22. Przewiduje się, że zbiory jęczmienia wyniosą 13,5 miliona ton, co będzie czwartym co do wielkości w historii.

Wysokie wyniki w plonie pszenicy i jęczmienia są możliwe dzięki prawie idealnym warunkom w Australii Zachodniej i Południowej, choć nie wszędzie warunki pogodowe są tak doskonałe. Częściowo zostały zrównoważone przez nadmierny opad w większości regionów uprawy zbóż w Nowej Południowej Walii i Wiktorii we wrześniu i październiku 2022 r. i przyczyniły się do obniżenia jakości ziarna, czytamy w raporcie Foreign Agricultural Service Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA).

Do połowy stycznia w CBH (Australia Zachodnia), Viterra (Australia Południowa) i GrainCorp (Queensland, Nowa Południowa Walia i Wiktoria) skupiono łącznie 40,511 mln ton w latach 2022-23, w porównaniu z 39,511 mln w latach 2021-22.

Oczekuje się, że eksport pszenicy w latach 2022-23 osiągnie rekordowe 28 mln ton. W przypadku upraw jarych szacuje się, że produkcja sorgo osiągnie 2,9 mln ton i jeśli zostanie zrealizowana, byłaby trzecią co do wielkości w historii. Największym australijskim rynkiem eksportowym pszenicy przez ponad dwie dekady była Indonezja. Od 2021-22 są to Chiny. Australia wyeksportowała na tamtejszy rynek 6,1 mln ton (22 proc.), do Indonezji z 3,8 mln ton (14 proc.).

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.