Rekordowe zbiory i konsumpcja zbóż

Według ostatniej prognozy Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) światowe zbiory zbóż w sezonie 2020/2021 powinny być rekordowe i wynieść 2,227 mld ton zbóż.

– Jeśli prognoza się sprawdzi globalna produkcja zbóż wzrośnie rok do roku o 46 mln ton, w tym 39-milionowy wzrost zawdzięczać będziemy kukurydzy. Zarówno zbiory kukurydzy (1,16 mld ton) jak i pszenicy (763 mln ton) powinny być rekordowe – mówi Andrzej Bąk z Internetowej Giełdy Rolnej.

Według IGC rekordowa  będzie również globalna konsumpcja zbóż. W ocenie ekspertów Międzynarodowej Rady Zbożowej całkowite globalne zużycie zbóż wzrośnie o 39 milionów ton rok do roku, do nowego rekordu wynoszącego 2,22 miliarda ton.

–  O ile wzrost produkcji pszenicy przewyższy wzrost konsumpcji, to w przypadku kukurydzy globalne zużycie powinno wyprzedzić produkcję. W konsekwencji wzrosnąć powinny o 10 mln ton (r/r) zapasy wszystkich zbóż na koniec tego sezonu, ale zapasy kukurydzy zmniejszą się – dodaje Andrzej Bąk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności