fbpx

Rekordowe ceny stali to rekordowe ceny złomu. Warto zrobić porządki w warsztacie

Stal drożeje. I to bardzo mocno. Jest to efekt kolejnego pakietu sankcji, który obejmuje wyroby hutnicze z Rosji oraz przerwania łańcucha dostaw z Ukrainy; nasz sąsiad odpowiadał za ok. 25 proc. naszych potrzeb związanych z zaopatrzeniem w stal. 

Jak podał portal bussinesinsider.pl, w ostatnim tygodniu wahania wzrostu cen stali zawierały się w przedziale 50 – 70 proc. Ceny blach są wyższe o 228, a ceny prętów o 195 proc. niż jeszcze w zeszłym roku, kiedy przecież już nie było najtaniej…

Samasz loteria - baner

Wysokie ceny stali to oczywiście bardzo zła informacja dla rolników. Oznaczają one wyższe ceny maszyn; wg naszych informacji na skutek zawirowań związanych z pandemią producenci maszyn byli zmuszeni do zmiany cenników niekiedy nawet kilka razy w ciągu roku. W obliczu konfliktu w Ukrainie możemy spodziewać się również korekt cen w górę. Wysokie ceny stali to również wyższe koszty inwestycji choćby w silosy czy wszelkiego rodzaju budynki.

Zobacz także: Bez gwiazdy nie ma jazdy. Mercedes Unimog na targach Agrotech 2022. Ile kosztuje?

Marne to pocieszenie, jednak choć malutkim, ale jednak plusem jest fakt, że wystrzeliły również ceny złomu, co sprzyja porządkom w gospodarstwie. Za stal cienką poniżej 4 mm można otrzymać obecnie 1,40 – 1,60 zł/kg. Ceny grubego złomu to zazwyczaj od 1,60 do 1,80, a nawet 1,90 zł/kg. Niesortowane aluminium kosztuje 7 – 7,50 zł, a miedź zazwyczaj od 33 do 38 zł/kg.

Pomimo wysokich cen złomu mamy nadzieję, że jak najszybciej znajdą się alternatywne kierunki importu stali, a jej ceny spadną.

Baner Bayer Roundup
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie

2 KOMENTARZE

  1. Ceny maszyn co tydzień drożeją nawet po 2-10tyś (w zależności od wartości), nieźle. Chore, co się dzieje. Dodatkowo zaraz znów podatki podniosą i będzie amen, pod most trzeba będzie iść albo lepiej leżeć pod sklepem i nic nie robić, bo socjal i tak pis da:)

  2. Lepiej żeby stał była tania, niż złom drogi. To powoli zaczyna się jakaś paranoja. Przy takich kosztach, a braku zwiększenia zarobków czeka nas niesamowite spowolnienie gospodarcze.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.