Rekordowe ceny skupu mleka w Polsce

Ostatnie miesiące 2013 r. przyniosły przyspieszenie tempa wzrostu cen skupu mleka w Polsce. Według najnowszych danych GUS w listopadzie br. mleczarnie za surowiec płaciły przeciętnie 150,03 zł/hl, tj. więcej o prawie 5% wobec października br. i o 23% wobec analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Co więcej, cena przekroczyła o prawie 36% średnią cenę notowaną w listopadzie w ciągu ostatnich pięciu lat. Jest to zatem nowy rekord osiągnięty w Polsce.

Ciekawie wyglądają zmiany na poziomie regionalnym. W ubiegłym miesiącu najmniejsze podwyżki (o niespełna 2% w relacji miesięcznej do 149,86 zł/hl) odnotowano w województwie charakteryzującym się dotychczas najwyższymi cenami – podlaskim. Tym samym rejon ten z pierwszego miejsca spadł na miejsce 9, a uzyskana przez rolników cena jest nawet niższa od średniej krajowej. Najwięcej za mleko płacono natomiast w województwie lubuskim – 158,28 zł/hl, + 6% w relacji miesięcznej. Z kolei największe wzrosty odnotowano w mazowieckim – o prawie 9% do 154,42 zł/hl – oraz zachodniopomorskim – o 7% do 157,68 zł/hl. W porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem najbardziej sytuacja zmieniła si ę w województwie świętokrzyskim, gdzie ceny podniesiono średnio o 32% do 150,19 zł/hl.
Analitycy rynku z BGŻ przewidują, że w grudniu ceny mleka tradycyjnie już wzrosną, natomiast w 2014 r. ta dynamika prawdopodobnie ulegnie wyhamowaniu. W dalszych miesiącach możliwe są spadki cen. Niemniej, zdaniem ekspertów, przez cały rok pozostaną na rekordowo wysokim poziomie. Zważywszy na fakt, że koszty produkcji będą się stabilizowały (a w przypadku pasz możliwe są nawet nieznaczne obniżki), opłacalność produkcji mleka będzie nadal bardzo wysoka.
(Analizy BGŻ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności