Rekordowe ceny skupu mleka w Polsce

W ubiegłym miesiącu ceny skupu mleka pobiły swój dotychczasowy rekord, odnotowany w grudniu 2007 roku. Wtedy to mleczarnie za hektolitr surowca płaciły przeciętnie 132,15 zł. W sierpniu br. cena sięgnęła 132,97 zł/hl, tj. była o prawie 18% wyższa w relacji rocznej oraz o 29% wyższa, niż przeciętnie w tym miesiącu w ciągu ostatnich pięciu lat.

Najwyższe ceny odnotowano w województwie lubuskim – ponad 141,30 zł/hl. Na Podlasiu oraz w województwie zachodniopomorskim rolnicy otrzymali przeciętnie 138–139 zł/hl surowca. Najniższe ceny to w dalszym ciągu województwo małopolskie i podkarpackie – około 116 zł/hl.
Analitycy BGŻ oceniają, że w IV kwartale mleko w skupie nadal może drożeć, choć podwyżki nie będą prawdopodobnie tak silne, jak w ostatnim czasie.
Wysokie ceny skupu mleka przy jednoczesnym spadku kosztów produkcji, przełożyły się na istotną poprawę dochodowości produkcji mleka. W kolejnych miesiącach może być to jeszcze bardziej widoczne, ze względu na oczekiwane obniżki cen pasz przemysłowych. Jest to bardzo mocna zachęta do zwiększania produkcji mleka w gospodarstwach. Przy tak wysokich cenach mleka, część producentów może świadomie decydować się na przekroczenie kwoty i późniejszą konieczność zapłaty kar, uważają analitycy rynku.
(Źródło: Analizy BGŻ)
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności