Rekordowe ceny drobiu

Kwiecień był rekordowy, jeśli chodzi o ceny drobiu w skupie – informują analitycy z Banku BGŻ. Według danych GUS kilogram żywca drobiowego w skupie kosztował 4,05 PLN w porównaniu z 3,68 PLN w marcu. Wzrost ceny w zaledwie jednym miesiącu o ponad 10% był również najszybszym w historii. Kwietniowa cena była już prawie o 1/3 wyższa niż przeciętnie w tym miesiącu w ostatnich pięciu latach.

Zdaniem specjalistów z BGŻ, silny wzrost cen drobiu mógł wynikać z ograniczenia produkcji, wysokich cen pozostałych gatunków mięsa i korzystnego dla eksporterów kursu walutowego. Jak wyliczono na podstawie danych GUS, w pierwszych czterech miesiącach roku wylęgi piskląt brojlerów były o 2% mniejsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W I kwartale br. do skupu trafiło o 15% mniej żywca drobiowego niż rok temu.

Droga wieprzowina i wołowina zwiększają zapotrzebowanie na relatywnie tańszy drób, tym samym podnosząc również jego cenę. Przeciętna cena skupu trzody chlewnej w kwietniu była o 37% wyższa, a bydła o 23% wyższa niż przeciętnie w kwietniu w pięciu ostatnich latach. Ceny skupu bydła, podobnie jak w przypadku drobiu, również osiągnęły najwyższy jak dotychczas poziom w historii: 4,80 PLN/kg.

Wiele wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec wzrostów cen na rynkach żywca – szczególnie w przypadku trzody chlewnej i drobiu, które zazwyczaj późna˛ wiosna˛ i latem drożeją – zapowiadają analitycy z Banku BGŻ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności