fbpx

Rejestracja Symetry

Rejestrację otrzymał nowy fungicyd firmy Syngenta z grupy SDHI – Symetra 325 SC, który jest przeznaczony do ochrony rzepaku ozimego przed zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych, szara pleśnią i innymi chorobami okresu kwitnienia.

Preparat zawiera dwie substancje czynne: izopirazam (125 g/l) oraz azoksystrobinę (200 g/l). Działa głównie prewencyjnie.

Izopirazam jest substancją czynną z grupy inhibitorów dehydrogenazy bursztynowej (SDHI) i grupy chemicznej karboksyamidów pirazolu, która jest idealnie dopasowana do szeroko stosowanej azoksystrorbiny.

Wyjątkowa struktura molekuły izopirazamu umożliwia optymalne wiązanie na liściu i w patogenie.

Większość zaaplikowanej substancji odkładana jest w wosku na kutikuli liścia – tworzy długo utrzymującą się stabilną powłokę – tarczę ochronną przeciwko infekcjom. Dzięki zastosowaniu w fungicydzie tej innowacyjnej substancji aktywnej wydłuża się także okres ochrony przed chorobotwórczymi patogenami.

Zastosowanie fungicydu w okresie kwitnienia rzepaku, ma ochronić rośliny przede wszystkim przed zgnilizną twardzikową,suchą zgnilizną kapustnych, plamistością liści rzepaku oraz szarą pleśnią.

Preparat jest w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, o działaniu wgłębnym i układowym, do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego. Stosować go należy po wystąpieniu pierwszych objawów zgnilizny twardzikowej, od początku do końca fazy kwitnienia (BBCH 61-69).

Zalecana i jednocześnie maksymalna dawka preparatu to 1,0 l/ha i preparat ten można maksymalnie raz stosować w okresie wegetacji.

Z doświadczeń wynika, że zastosowanie fungicydu Symetra 325 SC zwiększa plony średnio o 2,5 dt/ha w porównaniu z kontrolą bez oprysku. Wyniki kilkuletnich badań dowodzą, że preparat zapewnia wysokie plony na różnych polach i w różnych warunkach pogodowych.

Fungicyd powinien być stosowany głównie zapobiegawczo od początku do połowy kwietnia. Dotychczasowe badania nie wykazały żadnej fitotoksyczności preparatu w odniesieniu do badanych odmian rzepaku. Po jego zastosowaniu można uprawiać wszystkie rośliny, również w sytuacji wcześniejszej likwidacji plantacji rzepaku. Można go stosować łącznie ze wszystkimi powszechnie stosowanymi insektycydami oraz fungicydami. Nie jest niebezpieczny dla pszczół.

AT

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.