fbpx

Regulatory wzrostu zbóż – co musisz o nich wiedzieć

Preparaty regulujące oparte są na pięciu substancjach czynnych: chlorek chloromekwatu (CCC), chlorek mepikwatu, trineksapak etylu, etefon, proheksadion wapnia. Znajomość tych substancji jest ważna, gdyż między nimi występują znaczne różnice. Przytaczamy podstawowe informacje na ich temat.

Chlorek chloromekwatu (CCC) – preparaty oparte na CCC należy stosować od fazy pierwszego do drugiego kolanka (BBCH 31–32). Niektóre preparaty z tą substancją czynną posiadają rejestrację do stosowania od początku fazy strzelania w źdźbło (BBCH 30). Minimalna temperatura stosowania wynosi 7–8°C; optymalna – 10–12°C. Dla efektywnego działania CCC wymagane jest dobre nasłonecznienie. Niektóre preparaty z CCC można aplikować w dawkach dzielonych – 1/3–2/3 dawki podstawowej w pierwszym zabiegu, pozostałą część po upływie 5–8 dni.  

Trineksapak etylu – hamuje wzrost międzywęźli, intensywnie rosnących podczas oprysku. Powoduje usztywnienie i pogrubienie źdźbła oraz korzystnie wpływa na rozwój korzeni. Minimalna temperatura do aplikacji wynosi 8°C; najlepszy efekt uzyskiwany jest w temperaturze 10–15°C, przy dobrym nasłonecznieniu, oraz gdy rośliny są suche i intensywnie rosną. W temperaturze poniżej 5°C, a także przy silnym zachmurzeniu, efekt skrócenia jest gorszy. Preparaty zawierające trineksapak etylu można stosować od pierwszego kolanka (BBCH 31) aż do liścia flagowego (BBCH 39). Różnice w terminach aplikacji sprawiają, że zawsze należy korzystać z informacji umieszczonej w etykiecie. 

Chlorek mepikwatu – preparaty oparte na chlorku mepikwatu można stosować od fazy strzelania w źdźbło (BBCH 30) aż do pojawienia się pierwszych ości (BBCH 49). W celu uzyskania maksymalnego efektu, zaleca się stosowanie środka do fazy liścia flagowego (BBCH 39). Chlorek mepikwatu ma mniejsze wymagania termiczne niż inne substancje regulujące wysokość roślin, można go stosować już w temperaturze 5°C.    

Etefon – głównym zadaniem preparatów zawierających etefon jest skrócenie i usztywnienie górnych międzywęźli. Preparaty należy stosować w czasie intensywnego wydłużania źdźbła – od drugiego kolanka (BBCH 32) do liścia flagowego (BBCH 39). Etefonu nie wolno stosować w czasie wysokich temperatur, suszy, a także w ciągu 10 dni od zabiegu herbicydowego. Optymalna temperatura dla stosowania etefonu wynosi 15°C, poniżej 10°C etefonu nie należy stosować.  

Proheksadion wapnia – wykazuje działanie w szerokim zakresie temperatury – od 5 do 25°C, minimalna średnia dobowa temperatura do stosowania preparatów zawierających tą substancję wynosi 5°C. Dla optymalnego działania wymaga wyższych temperatur – 7°C. Im temperatura wyższa, tym efekt działania jest lepszy. Do skutecznego działania nie wymaga intensywnego nasłonecznienia podczas zabiegu.

Fragment artykułu „Skrócić i usztywnić  autorstwa dr inż. Przemysław Kardasza z Polowej Stacji Doświadczalnej IOR-PIB w Winnej Górze, który ukazał się w marcowym wydaniu Wiadomości Rolniczych Polska.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.