Na październik br. zaplanowany jest nabór wniosków na refundację 70 % składki ubezpieczenia produkcji świń, bydła, owiec, kóz, koni lub drobiu od ryzyka strat spowodowanych przez choroby zwierząt.
Zasady refundacji części składki ubezpieczenia określa rozporządzenie Rady Ministrów z 8 marca 2024 r. w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2024 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2024 r., poz. 355, z późn. zm.).
Kto otrzyma środki?
Pomoc zostanie przyznana rolnikowi, który jest posiadaczem nieruchomości, na której prowadzi działalność rolniczą w zakresie produkcji świń, bydła, owiec, kóz, koni lub drobiu. Kolejnym warunkiem jest to, że rolnik musi mieć podpisaną umowę ubezpieczenia na okres rozpoczynający się nie wcześniej, niż 1 stycznia 2024 zwierząt (świnia, bydło domowe, owca, koza, koń lub drób) od ryzyka wystąpienia choroby. Katalog chorób określa omawiane rozporządzenie i są to między innymi: pryszczyca, klasyczny pomór świń, afrykański pomór świń, wysoce zjadliwa grypa ptaków, afrykański pomór koni.
Trzecim warunkiem uzyskania wsparcia jest to, aby rolnik ubezpieczył co najmniej:
- a) 1000 sztuk kurcząt rzeźnych lub
- b) 1000 sztuk gęsi lub kaczek rzeźnych, lub
- c) 1000 sztuk perlic rzeźnych, lub
- d) 1000 sztuk indyków rzeźnych, lub
- e) 1000 sztuk drobiu nieśnego, lub
- f) 4 sztuki bydła, lub
- g) 4 sztuki owiec, lub
- h) 4 sztuki kóz, lub
- i) 4 sztuki koni, lub
- j) 14 sztuk świń.
Następnym warunkiem uzyskania refundacji składki ubezpieczenia jest to, aby rolnik zapłacił składkę lub wszystkie raty wynikające z umowy ubezpieczenia. Rolnik nie otrzyma refundacji składki ubezpieczenia, jeżeli ma z tego tytułu przyznaną dopłatę.
Kiedy zostanie przyznana pomoc?
Z umowy lub polisy musi wynikać, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód, które wyniosą ponad 20 % dochodu albo średniej rocznej produkcji zwierząt gatunków: świnia, bydło, owca, koza lub koń, lub drobiu. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa weźmie pod uwagę dochód:
- z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym została zawarta umowa ubezpieczenia, albo,
- z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym została zawarta umowa ubezpieczenia.
Wniosek o przyznanie pomocy i dokumenty, jakie trzeba dołączyć
Wniosek o przyznanie pomocy będzie można złożyć w odniesieniu do kilku umów ubezpieczenia. Termin składania wniosków o przyznanie pomocy nie może być krótszy niż 14 dni.
Do wniosku o przyznanie pomocy trzeba będzie dołączyć:
1) kopię umowy ubezpieczenia lub kopię polisy ubezpieczenia,
2) kopię dowodu zapłaty składek z tytułu ubezpieczenia wynikających z umowy ubezpieczenia,
3) kopię umowy spółki cywilnej oraz uchwały wspólników spółki cywilnej upoważniającej wspólnika tej spółki będącego rolnikiem do złożenia wniosku w imieniu wspólników – w przypadku gdy działalność rolnicza w zakresie produkcji zwierząt gatunków: świnia, bydło domowe, owca, koza domowa lub koń domowy lub produkcji drobiu jest prowadzona w formie spółki cywilnej i wspólnik składa wniosek w imieniu wspólników,
4) oświadczenie małżonka rolnika o wyrażeniu zgody na ubieganie się o przyznanie pomocy – w przypadku rolnika ubiegającego się o przyznanie pomocy z uwzględnieniem ubezpieczonych zwierząt gatunków: świnia, bydło domowe, owca domowa, koza domowa lub koń domowy lub drobiu będących w posiadaniu małżonka tego rolnika,
5) oświadczenie współposiadacza gospodarstwa rolnego o wyrażeniu zgody na ubieganie się o przyznanie pomocy – w przypadku rolnika ubiegającego się o przyznanie pomocy z uwzględnieniem ubezpieczonych zwierząt gatunków: świnia, bydło domowe, owca domowa, koza domowa lub koń domowy lub drobiu będących przedmiotem współposiadania.
Termin wypłaty refundacji części składki ubezpieczenia
Wypłata pomocy nastąpi na rachunek rolnika w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja o przyznaniu pomocy stała się ostateczna.
Obowiązki rolnika informowania o zmianie danych i wygaśnięciu umowy ubezpieczenia
Rolnik ma obowiązek poinformować Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji o:
1) każdej zmianie danych zawartych we wniosku o przyznanie pomocy w terminie 7 dni od dnia zaistnienia zmiany tych danych;
2) wygaśnięciu umowy ubezpieczenia w terminie 7 dni od dnia jej wygaśnięcia.
Jeżeli umowa ubezpieczenia wygaśnie i rolnik otrzyma od ubezpieczyciela zwrot części składki, w tej części nie będzie mógł uzyskać refundacji z ARiMR.