fbpx
Strona głównaPozostałeReforma Inspekcji Handlowej

Reforma Inspekcji Handlowej

Prościej dla przedsiębiorców, sprawniej dla administracji i lepsze wykorzystanie środków publicznych budżetu państwa – to główne założenia reformy Inspekcji Handlowej przygotowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Projekt zmian przyjęła Rada Ministrów. N

Głównym założeniem reformy, konsultowanej ze środowiskiem przedsiębiorców jest likwidacja Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej. Zgodnie z projektem ustawy zadania realizowane do tej pory przez GIIH od 1 stycznia 2009 roku będą wykonywane przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dzięki zmianom usprawnione zostaną procedury kontroli – na czym zyskają zarówno przedsiębiorcy, jak i organy administracyjne. Ponadto reforma przewiduje lepsze wykorzystanie środków publicznych, które zamiast na obsługę dwóch instytucji będą przeznaczone na konkretne działania.

Celem kontroli przedsiębiorców jest eliminowane nieprawidłowości w działaniu rynku oraz zapewnienie bezpieczeństwa konsumentów. Nie powinny one jednak utrudniać działalności gospodarczej prowadzonej zgodnie z prawem. Obecnie istniejący system nie gwarantuje niestety realizacji tych celów.

Nowelizacja zakłada istotne zmiany w systemie kontroli produktów dostępnych na polskim rynku, którego głównym celem jest wyeliminowanie tych, które nie spełniają wymagań bezpieczeństwa – do tej pory kompetencje były podzielone. Spowoduje to m.in. ujednolicenie zasad funkcjonowania systemu nadzoru. Kompetencje UOKiK zostaną rozszerzone o możliwość prowadzenia postępowań określonych w dyrektywach wspólnotowych, czym obecnie zajmuje się GIIH.

Skupienie w jednym ręku spraw związanych z prowadzeniem postępowań dotyczących niezgodnych z przepisami wyrobów pozwoli na całościowe ujęcie kwestii zagrożeń i ryzyka stwarzanego przez niebezpieczne produkty sprzedawane w Polsce. Umożliwi sprawniejsze wykorzystanie informacji przekazywanych np. w ramach europejskiego systemu RAPEX. Obecnie wszystkie dane o niebezpiecznych produktach są przekazywane bezpośrednio do UOKiK. Niestety brak bezpośredniego kontaktu między wojewódzkimi inspektoratami IH a Urzędem – znacznie wydłuża czas przekazywania dokumentów a w konsekwencji opóźnia działania zmierzające do eliminowania z rynku produktów niebezpiecznych.

Ponadto Prezes UOKiK będzie mógł bezpośrednio zlecać kontrolę wojewódzkim inspektoratom Inspekcji Handlowej – bez pośrednictwa GIIH – a także przygotowywać jej kierunki działań, plany kontroli o zasięgu ogólnopolskim, opracowywać oraz koordynować te działania.

opr. MS, Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.