REFLETS – nie tylko na przymrozki…

Reflets jest płynnym dolistnym nawozem borowo-azotowym, który chroni rośliny przed stresem termicznym, nadmiernym szkodliwym promieniowaniem UV, ekstremalnymi temperaturami (przymrozki, upały, duże skoki temperaturowe, wysuszenie przez silne wiatry), a także przed nadmierną transpiracją.

Nawóz ten łączy w nowej formule bor i azot oraz Co-formulator” – unikalny zestaw substancji przyśpieszających pobieranie składników pokarmowych przez rośliny i zwiększających ich odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wytwarzany jest w formie roztworu nawozowego boru z azotem, a jego skład mineralny przedstawia się następująco: 4% azotu rozpuszczalnego w wodzie w formie azotu (N) amidowego, 2% boru (B) rozpuszczalnego w wodzie w postaci pentaboranu sodu.
Jak działa?
Reflets tworzy na powierzchni liści membranę ochronną odbijającą szkodliwe dla roślin promieniowanie słoneczne UV, a zawarte w nim składniki pokarmowe regulują otwarcie i zamykanie aparatów szparkowych dzięki czemu utrzymują nawożone rośliny w stanie optymalnego uwodnienia (turgoru). Jego działanie można porównać do działania mleczka lub olejku do opalania z filtrem UV (faktorem) z alantoiną i witaminami, który odżywia i nawilża skórę zapobiegając przed jej przegrzaniem, a jednocześnie ją zabezpiecza przed ewentualnymi uszkodzeniami powodowanymi przez szkodliwe promieniowe UV.

Korzyści ze stosowania
Regularne stosowanie tego produktu pozwala zachować stabilność temperatury powierzchni liści oraz zredukować transpirację – parowanie wody. Rośliny nawożone Refletsem lepiej wykorzystują rezerwy wody i substancji odżywczych zawartych w glebie.
Reflets:
– stabilizuje temperaturę powierzchni liści chroniąc rośliny przed stresem termicznym
– ogranicza ujemne skutki szkodliwego promieniowania UV poprzez działanie matująco-cieniujące
– utrzymuje odpowiednie nawodnienie roślin (m.in. przez ograniczenie nadmiernej transpiracji wody z liści)
– optymalizuje wykorzystanie rezerw wody i elementów odżywczych zawartych w glebie.
Dlaczego warto stosować REFLETS?
1. Braki wody
(coraz powszechniejsze)
Produkcja roślinna (żywności) wymaga zużywania dużych ilości wody – np. do wytworzenia 1 kg kukurydzy potrzeba 0,5 m3 wody. W Polsce w rolnictwie występują okresowe sezonowe niedobory wody, zwłaszcza w początkowym okresie wegetacji, przede wszystkim n w maju i na początku czerwca. Polska leży w umiarkowanie wilgotnych warunkach klimatycznych ze średnią roczną opadów 600 mm – większe opady są tylko w górach i dochodzą do 1000 mm. W Polsce wody jest najmniej w Europie – tylko w Belgii przypada jej mniej na jednego mieszkańca niż u nas. Wynika to z ukształtowania terenu, ilości i rozkładu opadów, słabych gleb i złego ich stanu (erozja, brak żyzności), jednokierunkowego rozwoju melioracji na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat służących głównie do odprowadzania nadmiaru wody. Tak więc woda staje się czynnikiem minimum, który w coraz większym stopniu ogranicza możliwości produkcyjne polskich pól, a deszczownie (przynajmniej w rolnictwie) nie są jeszcze na nich ciągle zbyt częstym widokiem.
2. Przymrozki (prawie pewne)
Przymrozek to okres czasu związany ze spadkiem minimalnej temperatury powietrza poniżej 0oC, podczas gdy średnia dobowa temperatura jest wyższa od 0oC. Ze względu na genezę powstawania przymrozki można podzielić na dwa rodzaje: adwekcyjne i radiacyjne. Te pierwsze wywoływane są przez napływ zimnego powietrza – obejmują duże obszary i zapowiadane są w prognozach pogody opartych na analizie map synoptycznych. Te drugie występujące lokalnie, a powodowane są silnym wypromieniowaniem ciepła z podłoża i przylegającą do niego warstwę powietrza do ziemskiej atmosfery.Można rzec, że w Polsce pod koniec kwietnia i w pierwszej połowie maja przymrozki występują “tradycyjnie” (“zimna Zośka”) i często mają katastrofalne skutki dla upraw – jak te, które w roku ubiegłym spowodowały bardzo duże straty w sadach. Przymrozki nie tylko obniżają ilość i jakość plonu, ale bardzo często niszczą całe uprawy.Ubiegłoroczne późnowiosenne przymrozki spowodowały także spore straty w uprawach rolniczych – rzepaku ozimego, pszenicy i pszenżyta, m.in. na terenach Polski północnej i szczególnie północno-wschodniej (w gospodarstwach na Warmii i Mazurach.
W jakich uprawach stosować?
Zboża
W uprawach zbóż (pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego, jęczmienia jarego, pszenżyta) nawóz stosujemy wiosną 2-krotnie w w fazie strzelania w źdźbło oraz w fazie kłoszenia w dawce 0,5 l/ha
Kukurydza
W kukurydzy nawóz stosować w fazie 6-8 liści i 14 dni później w dawce 0,5-1 l/ha
Ziemniaki
W uprawach ziemniaków nawóz można stosować 5-krotnie po wytworzeniu pokroju krzaka do kwitnienia w dawce 0,5-1 l/ha
Rośliny strączkowe
W uprawach roślin strączkowych (fasola, groch) nawóz stosujemy w okresie wiosennych chłodów lub na początku suszy 3-krotnie w dawce 0,5-1 l/ha.
Uprawy sadownicze
W uprawach wiśni i czereśni nawóz w dawce 1,5 l/ha stosujemy 3-krotnie – na początku kwitnienia, po kwitnieniu i podczas wzrostu owoców, a w jabłoniach i gruszach tę samą dawkę stosujemy 2-krotnie – po wytworzeniu pąków kwiatowych i po wytworzeniu pierwszych owoców oraz przed zapowiadanymi upałami w okresie wzrostu owoców
Uprawy jagodowe
W krzewach owocowych (truskawki, maliny, borówka, porzeczki) wykonujemy 3 zabiegi w dawce 1,5 l/ha – po wytworzeniu pąków kwiatowych, podczas wzrostu owoców i miesiąc przed zbiorami
Trawniki
Nawóz stosujemy 3 dni po koszeniu 3-4 razy w roku co 2-3 tygodnie w stężeniu 0,4%
Pozostałe uprawy
Nawóz stosujemy w okresie wiosennych chłodów lub na początku suszy w dawce 0,5-1 l/ha.
We Francji Reflets można stosować łącznie z większością środków ochrony roślin w dolnych zalecanych dawkach, ponieważ jego działanie porównać można z działaniem adiuwanta. W Polsce w tym zakresie należy stosować się do obowiązujących w naszym kraju przepisów prawnych.
Reflets chroni nawożone rośliny przed stresem termicznym przez okres 15-20 dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności