fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychRaport WASDE: Mniejsze prognozy końcowych zapasów soi i pszenicy, większe kukurydzy

Raport WASDE: Mniejsze prognozy końcowych zapasów soi i pszenicy, większe kukurydzy

W swoim marcowym raporcie amerykański departament rolnictwa dokonał większych niż oczekiwano cięć produkcji argentyńskiej kukurydzy i soi, a także większej redukcji zapasów końcowych pszenicy na świecie.

Amerykanie w ostatnim raporcie WASDE obniżyli znacznie, bo aż o 20 proc. swoje szacunki dotyczące produkcji soi w Argentynie,  a w przypadku kukurydzy o 15 proc. Od grudnia USDA obniżyło prognozy produkcji w Argentynie o 27 proc. w przypadku kukurydzy i o 33 proc. w przypadku soi.

Ze względu na skrajnie niekorzystne warunki atmosferyczne wskaźnik zdrowia wegetatywnego dla argentyńskich upraw soi jest najniższy w tym stuleciu, podczas gdy wskaźnik suszy jest blisko najwyższego poziomu od dwóch dekad.

Słaba produkcja soi w Argentynie pomogła obniżyć szacunki USDA dotyczące światowych zapasów soi na koniec sezonu 2022/23 o 2 proc. w stosunku do prognozy z lutego. Pomocą w zrównoważeniu słabej produkcji Argentyny są spodziewane rekordowe zbiory soi w Brazylii.

W przypadku Stanów Zjednoczonych USDA obniżyło swoje szacunki dotyczące końcowych zapasów soi do najniższego poziomu od siedmiu lat, ponieważ eksport został zrewidowany nieco w górę. Eksport soi z USA wyprzedził historyczne trendy od zeszłej jesieni. Z kolei eksport kukurydzy ze Stanów Zjednoczonych był słaby od miesięcy, a USDA obniżyło swoje szacunki dotyczące eksportu o 4 proc.

Natomiast w przypadku pszenicy globalnie amerykanie w marcowym raporcie zmniejszyli stan zapasów końcowych w bieżącym sezonie z 269,34 mln ton do poziomu 267,2 mln ton. Nieznacznie z kolei zrewidowano w górę globalne zapasy kukurydzy z 295,28 do 296,46 mln ton.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.