fbpx
Strona głównaUprawaKukurydzaRaport USDA. Spadek produkcji zbóż i oleistych

Raport USDA. Spadek produkcji zbóż i oleistych

USDA w sowim najnowszym raporcie rynkowym opublikowanym 12.08.br podnosi prognozę eksportu pszenicy z USA i wskazuje na spadki produkcji w krajach Unii. Perspektywy dla kukurydzy na świecie na rok 2022/23 w tym miesiącu dotyczą mniejszej produkcji i zużycia oraz większych zapasów. Prognoza dla produkcji oleistych na całym świcie zostaje zmniejszona.

Mniejsza produkcja pszenicy

Raport wskazuje, że produkcja pszenicy w UE spadła o 2,0 mln t do 134,1 mln t z powodu utrzymującej się suszy. Obniżyły się perspektywy rentowności głównie w Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. Produkcja tego zboża na Ukrainie, po uwzględnieniu zmniejszonej powierzchni pod zbiory, obniżona jest o 2,0 mln t do 19,5 mln t.

Prognozowany światowy handel pszenicą w sezonie 2022/23 wzrośnie o 0,9 mln t do 205,5 mln t,  jako przede wszystkim wyższy eksport z Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Wg raportu światowe zużycie pszenicy spadło o 1,8 mln t do 784,2 mln t, głównie ze względu na zmniejszoną ilość paszy oraz pozostałości w UE i na Ukrainie. Przewidywane są wzrosty światowych zapasów na 2022/23 roku o 0,7 mln t do 267,5 mln t, ale i tak będą one najniższe od 2016/17. W Raport obniżył produkcja jęczmienia na 2022/23 z redukcją dla Kanady i UE.

Wzrost zapasów kukurydzy

Perspektywy dla kukurydzy w USA 2022/23 w tym miesiącu dotyczą większych dostaw i wyższych końcowych zapasów. Perspektywy dla kukurydzy na świecie na rok 2022/23 w tym miesiącu dotyczą mniejszej produkcji i zużycia oraz większych zapasów w stosunku do ostatniego miesiąca.

Ilość produkowanej kukurydzy spada, na co wpływ ma niższa produkcja w Rosji, a w przypadku Unii spadek produkcji we Włoszech. Zapasy ziarna UE i Kenia uzupełnia nadwyżką produkcyjną z Paragwaju, gdzie w sezonie 2021/2022 zwiększono zarówno powierzchnię uprawy kukurydzy, jak i plony. Zapasy kukurydzy na rynku końcowym nieznacznie wzrosły, globalnie do 313,0 mln t – to wzrost o 2,5 mln t względem poprzedniego miesiąca.

Główne zmiany w handlu światowym na lata 2022/23 obejmują większy eksport kukurydzy do Paragwaju z redukcją dla Rosji. Raport przewiduje wzrost importu kukurydzy do Zimbabwe.

Produkcja oleistych w dół

Przewiduje się, że produkcja nasion oleistych w USA na rok 2022/23 wyniesie 132,7 mln t, co oznacza spadek o 3,9 mln t od zeszłego miesiąca z obniżkami na soję, rzepak, orzeszki ziemne i częściowo nasiona bawełny, co częściowo jest kompensowane wzrostem produkcji słonecznika. Globalne prognozy podaży i popytu na nasiona oleiste na lata 2022/23 obejmują niższą produkcję, eksport, zapasy końcowe w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Produkcja oleistych na całym świcie zostaje zmniejszona o 3,7 mln t do 643,1 mln t na niższym poziomie dla soi, rzepaku, nasion bawełny, także orzeszków ziemnych. Spadki częściowo są równoważone wyższą produkcją słonecznika. Produkcja soi jest obniżona w Kanadzie, na co wskazuje najnowszy raport kanadyjskiego urzędu statystycznego dotyczącego zasiewów.

W raporcie USDA światowe zapasy końcowe soi w latach 2022/23 są nieznacznie zmniejszone do 99,6 mln t. Przy czym raport wskazuje najwyższe zapasy soi dla Argentyny, które równoważą niższy stan zapasów Stanów Zjednoczonych, Brazylii i Chin. Godne uwagi zmiany na 2021/22 obejmują zmniejszenie śrutowania soi i importu do Chin.

Produkcja rzepaku w Unii Europejskiej została obniżona o 0,4 mln t do 17,9 mln t w oparciu o utrzymujące się suche warunki, zwłaszcza we Francji i Niemczech. Zwiększyła się prognoza dla rosyjskiej produkcji słonecznika o 1,0 mln t do 15,5 mln t.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.