fbpx

Raport Komisji Europejskiej: Mniej pszenicy i mięsa, mniej pieniędzy na nawozy w sezonie 2024/2025

Raport “Krótkoterminowe perspektywy rynków rolnych UE – jesień 2024 r.” opublikowany 8 października br. przez Komisję Europejską informuje o prognozowanych dużych spadkach produkcji roślinnej i zwierzęcej. Wyraża też niepokój co do inwestycyjnych możliwości rolników wiosną 2025 r.  

Samasz loteria - baner

Mniej zbóż 

Produkcja zbóż w UE w sezonie 2024/25 wyniesie 260,9 mln ton, czyli około 7% poniżej średniej z 5 lat – to najniższy poziom w ostatniej dekadzie. Ma to być spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi wpływającymi na plony, a częściowo także zmniejszeniem powierzchni upraw z powodu m.in. nadmiernych opadów deszczu zakłócających sadzenie.  

Najbardziej dotknięte uprawy to pszenica miękka i kukurydza, podczas gdy produkcja owsa, jęczmienia i pszenicy durum wzrasta. 

Mniej nasion oleistych 

O 8% mniejsza w sezonie 2024/2025 będzie też produkcja nasion oleistych w UE, ze względu na zmniejszenie powierzchni upraw rzepaku. Jednocześnie o tyle samo – 8% – ma wzrosnąć produkcja soi, z powodu zwiększenia powierzchni upraw.  

Nawozy – możliwe problemy z zakupem 

Stopniowo stabilizuje się rynek nawozów, “jednak dostępność cenowa nadal budzi obawy rolników” – przyczyną są wciąż spadające ceny upraw rolnych.  

– Niższe plony w różnych regionach Europy w 2024 r. mogą powodować problemy z przepływami pieniężnymi dla rolników uprawiających rośliny uprawne, co potencjalnie wpłynie na zakupy nawozów wiosną 2025 r. 

Spadek pogłowia bydła mlecznego 

Prognozuje się, że w 2025 r. podaż mleka w UE nieznacznie wzrośnie. Zakładając normalne warunki pogodowe, oczekuje się, że ciągły spadek pogłowia bydła mlecznego (-0,7%) zostanie zrównoważony przez rosnącą wydajność mleczną (+1%). 

Wątpliwy wzrost popytu na produkty mleczne 

Jednakże odbudowa popytu konsumentów na produkty mleczne w ogóle pozostaje ostrożna i mieszana wśród różnych produktów mlecznych. Rzeczywiście, cena masła znacznie wzrosła w 2024 r., napędzana ograniczoną podażą i stabilnym popytem. 

Spadek produkcji i konsumpcji wołowiny 

– Dalsze dostosowania strukturalne spowodują spadek produkcji wołowiny w UE o prognozowane 1% w 2025 r. Konsumpcja wołowiny na mieszkańca w UE spadnie o 1,7% w 2024 r. do 9,6 kg – informuje raport Komisji Europejskiej.  

Spadek produkcji wieprzowiny 

Produkcja wieprzowiny spadnie o 0,5% w 2024 r. i o 0,2% w 2025 r., przy spodziewanym stabilnym spożyciu na poziomie 30,9 kg na osobę.  

– Mniej konkurencyjne ceny wieprzowiny w UE sprawiają, że eksport na rynek światowy staje się prawdziwym wyzwaniem – czytamy w raporcie.  

Dobre perspektywy sektora drobiu 

Jedynie sektor drobiu w UE ma “raczej dobre perspektywy” rynkowe w 2024 r., z 4% wzrostem produkcji i 3% wzrostem eksportu. Oczekuje się, że ten trend wzrostowy utrzyma się w 2025 r., a spożycie drobiu na osobę w UE osiągnie 25,2 kg. 

źródło: Komisja Europejska

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.