Raport “Krótkoterminowe perspektywy rynków rolnych UE – jesień 2024 r.” opublikowany 8 października br. przez Komisję Europejską informuje o prognozowanych dużych spadkach produkcji roślinnej i zwierzęcej. Wyraża też niepokój co do inwestycyjnych możliwości rolników wiosną 2025 r.
Mniej zbóż
Produkcja zbóż w UE w sezonie 2024/25 wyniesie 260,9 mln ton, czyli około 7% poniżej średniej z 5 lat – to najniższy poziom w ostatniej dekadzie. Ma to być spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi wpływającymi na plony, a częściowo także zmniejszeniem powierzchni upraw z powodu m.in. nadmiernych opadów deszczu zakłócających sadzenie.
Najbardziej dotknięte uprawy to pszenica miękka i kukurydza, podczas gdy produkcja owsa, jęczmienia i pszenicy durum wzrasta.
Mniej nasion oleistych
O 8% mniejsza w sezonie 2024/2025 będzie też produkcja nasion oleistych w UE, ze względu na zmniejszenie powierzchni upraw rzepaku. Jednocześnie o tyle samo – 8% – ma wzrosnąć produkcja soi, z powodu zwiększenia powierzchni upraw.
Nawozy – możliwe problemy z zakupem
Stopniowo stabilizuje się rynek nawozów, “jednak dostępność cenowa nadal budzi obawy rolników” – przyczyną są wciąż spadające ceny upraw rolnych.
– Niższe plony w różnych regionach Europy w 2024 r. mogą powodować problemy z przepływami pieniężnymi dla rolników uprawiających rośliny uprawne, co potencjalnie wpłynie na zakupy nawozów wiosną 2025 r.
Spadek pogłowia bydła mlecznego
Prognozuje się, że w 2025 r. podaż mleka w UE nieznacznie wzrośnie. Zakładając normalne warunki pogodowe, oczekuje się, że ciągły spadek pogłowia bydła mlecznego (-0,7%) zostanie zrównoważony przez rosnącą wydajność mleczną (+1%).
Wątpliwy wzrost popytu na produkty mleczne
Jednakże odbudowa popytu konsumentów na produkty mleczne w ogóle pozostaje ostrożna i mieszana wśród różnych produktów mlecznych. Rzeczywiście, cena masła znacznie wzrosła w 2024 r., napędzana ograniczoną podażą i stabilnym popytem.
Spadek produkcji i konsumpcji wołowiny
– Dalsze dostosowania strukturalne spowodują spadek produkcji wołowiny w UE o prognozowane 1% w 2025 r. Konsumpcja wołowiny na mieszkańca w UE spadnie o 1,7% w 2024 r. do 9,6 kg – informuje raport Komisji Europejskiej.
Spadek produkcji wieprzowiny
Produkcja wieprzowiny spadnie o 0,5% w 2024 r. i o 0,2% w 2025 r., przy spodziewanym stabilnym spożyciu na poziomie 30,9 kg na osobę.
– Mniej konkurencyjne ceny wieprzowiny w UE sprawiają, że eksport na rynek światowy staje się prawdziwym wyzwaniem – czytamy w raporcie.
Dobre perspektywy sektora drobiu
Jedynie sektor drobiu w UE ma “raczej dobre perspektywy” rynkowe w 2024 r., z 4% wzrostem produkcji i 3% wzrostem eksportu. Oczekuje się, że ten trend wzrostowy utrzyma się w 2025 r., a spożycie drobiu na osobę w UE osiągnie 25,2 kg.
źródło: Komisja Europejska