fbpx

“Ranking 300”

W dniu 15 grudnia 2008 roku w gmachu Sejmu odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom Rankingu 300 najlepszych gospodarstw rolnych 2007 r. Laureatami XIV Rankingu zostali: Gospodarstwo Rolniczo-Ogrodnicze Podole Wielkie, gospodarstwo Biebrza oraz PR Kłos Krzywiczny. N

Wyróżnienia otrzymali od Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, dr Tomasza Nawrockiego, Dyrektora Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, prof. dr hab. Andrzeja Kowalskiego i redaktora naczelnego “Nowego Życia Gospodarczego” Adama Cymera.

Najlepszym przedsiębiorstwem rolnym 2007 roku zostało Gospodarstwo Rolniczo-Ogrodnicze Podole Wielkie, zaś rybackim – PP-H AQUAMAR Pasieka. Wyróżniono również gospodarstwa na medal. Jednym z nich jest kierowana przez Grzegorza Sadowskiego spółka SAD, która powstała na przejętych wydzierżawionych od ANR nieruchomości w Dworku (woj. zachodniopomorskie). Spółka zajmuje się głównie produkcją sadowniczą. Rocznie produkuje ponad 1800 ton owoców, w tym jabłek odmian: Macintosh, Lobo, Boskoop i Spartan.

W rankingu znalazły się również spółki należące do Agencji Nieruchomości Rolnych. Są to spółki hodowli roślin, ośrodki hodowli zarodowej, przedsiębiorstwa ogólnorolne , stadniny koni i stada ogierów. Powstały one w wyniku restrukturyzacji i reorganizacji polskiej hodowli po przejęciu przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa byłych PGR-ów. Pierwotnie istniało 107 takich spółek. Obecnie decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 2003 r. wyodrębniono 58 spółek o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej.
“Ranking 300” jest wspólną inicjatywą Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR), Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGZ) oraz “Nowego Życia Gospodarczego” (NZG). Jest to lista 300 najlepszych gospodarstw i przedsiębiorstw rolnych powstałych na zrestrukturyzowanym mieniu Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Opr. MS/Wrp.pl
źródło: ARR

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.