fbpx

“Ranking 300”

W dniu 15 grudnia 2008 roku w gmachu Sejmu odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom Rankingu 300 najlepszych gospodarstw rolnych 2007 r. Laureatami XIV Rankingu zostali: Gospodarstwo Rolniczo-Ogrodnicze Podole Wielkie, gospodarstwo Biebrza oraz PR Kłos Krzywiczny. N

Wyróżnienia otrzymali od Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, dr Tomasza Nawrockiego, Dyrektora Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, prof. dr hab. Andrzeja Kowalskiego i redaktora naczelnego “Nowego Życia Gospodarczego” Adama Cymera.

Najlepszym przedsiębiorstwem rolnym 2007 roku zostało Gospodarstwo Rolniczo-Ogrodnicze Podole Wielkie, zaś rybackim – PP-H AQUAMAR Pasieka. Wyróżniono również gospodarstwa na medal. Jednym z nich jest kierowana przez Grzegorza Sadowskiego spółka SAD, która powstała na przejętych wydzierżawionych od ANR nieruchomości w Dworku (woj. zachodniopomorskie). Spółka zajmuje się głównie produkcją sadowniczą. Rocznie produkuje ponad 1800 ton owoców, w tym jabłek odmian: Macintosh, Lobo, Boskoop i Spartan.

W rankingu znalazły się również spółki należące do Agencji Nieruchomości Rolnych. Są to spółki hodowli roślin, ośrodki hodowli zarodowej, przedsiębiorstwa ogólnorolne , stadniny koni i stada ogierów. Powstały one w wyniku restrukturyzacji i reorganizacji polskiej hodowli po przejęciu przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa byłych PGR-ów. Pierwotnie istniało 107 takich spółek. Obecnie decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 2003 r. wyodrębniono 58 spółek o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej.
“Ranking 300” jest wspólną inicjatywą Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR), Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGZ) oraz “Nowego Życia Gospodarczego” (NZG). Jest to lista 300 najlepszych gospodarstw i przedsiębiorstw rolnych powstałych na zrestrukturyzowanym mieniu Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Opr. MS/Wrp.pl
źródło: ARR
McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner