fbpx
Strona głównaPrawo i finanseRada Ministrów przyjęła projekt ustawy o finansowaniu WPR na lata 2023-2027

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o finansowaniu WPR na lata 2023-2027

Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przyjęty 3 stycznia projekt dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów, jeśli chodzi o finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Określa m.in. instytucje odpowiedzialne za uruchamianie środków, które pochodzą z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Funkcję agencji płatniczej pełnić będzie, jak dotychczas, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, natomiast jednostką certyfikującą będzie Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Zadania związane z uruchamianiem środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji i Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich wykonywać będzie Minister Finansów przy udziale Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Środki finansowe pochodzące z EFRG i EFRROW będą przekazywane ARiMR, na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na podstawie zapotrzebowań składanych przez Agencję. Środki na współfinansowanie krajowe i przejściowe wsparcie krajowe będą przekazywane ARiMR w formie dotacji celowej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Warunki i tryb przekazywania ARiMR środków z EFRG i EFRROW, współfinansowania krajowego i przejściowego wsparcia krajowego oraz sposób postępowania ze środkami odzyskanymi od beneficjentów, zostaną określone w rozporządzeniu Ministra Finansów, w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nowe przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.