fbpx

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o finansowaniu WPR na lata 2023-2027

Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przyjęty 3 stycznia projekt dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów, jeśli chodzi o finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Określa m.in. instytucje odpowiedzialne za uruchamianie środków, które pochodzą z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Funkcję agencji płatniczej pełnić będzie, jak dotychczas, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, natomiast jednostką certyfikującą będzie Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Zadania związane z uruchamianiem środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji i Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich wykonywać będzie Minister Finansów przy udziale Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Środki finansowe pochodzące z EFRG i EFRROW będą przekazywane ARiMR, na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na podstawie zapotrzebowań składanych przez Agencję. Środki na współfinansowanie krajowe i przejściowe wsparcie krajowe będą przekazywane ARiMR w formie dotacji celowej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Warunki i tryb przekazywania ARiMR środków z EFRG i EFRROW, współfinansowania krajowego i przejściowego wsparcia krajowego oraz sposób postępowania ze środkami odzyskanymi od beneficjentów, zostaną określone w rozporządzeniu Ministra Finansów, w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nowe przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.