fbpx
Strona głównaZwierzętaDróbPtasie cmentarzysko u rolnika

Ptasie cmentarzysko u rolnika

Niełatwe życie maja już od kilku lat hodowcy drobiu. Ptasia grypa atakuje już całą  Europę. Przypadki tej groźnej dla ptaków choroby pojawiają się jak grzyby po deszcze w kolejnych krajach. W ostatnim czasie hiszpańskie służby weterynaryjne potwierdziły ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N1 na fermie drobiu.

– Do zdarzenia doszło w gospodarstwie utrzymującym indyki w prowincji Segovia, na północ od Madrytu. Na początku stycznia 2022 roku wirus pojawił się na terenie Hiszpanii u dzikich ptaków. Hiszpania uważana jest za kraj szczególnie narażony z powodu dużej skali zakażeń wirusem grypy ptaków w sąsiedniej Francji i Portugalii – informuje Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Wcześniej ptasia grypa pojawiała się  miedzy innymi na fermach drobiu we Francji Niemczech czy Rosji.  Wykrycie wirusa tej choroby oznacza dla hodowców przede wszystkim ogromne straty oraz liczne  kłopoty związane z dalszym funkcjonowaniem kurników.

W wielu przypadkach służby weterynaryjne  nie rodzą sobie już tym problemem Nie tylko chodzi tutaj o profilaktykę czy wypłatę odszkodowań  dla hodowców, ale również problem z zagazowanymi ptakami. Jak to miało miejsce ostatnio w Wielkopolsce. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kaliszu zwrócił się do działających na jego terenie hodowców drobiu z pytaniem czy posiadają areał, na którym możliwe byłoby ewentualne zagrzebanie martwych ptaków na miejscu.

Czy ten pomysł na zwalczanie ptasiej grypy jest właściwy i czy się sprawdzi czas pokaże. Tutaj rodzi się pytanie czy tez nie stwarza innego zagrożenia chorobowego  dla gleby, ludzi, zwierząt i roślin?

Jak dowiedzieliśmy się, na pewno nie spotkał się aprobatą rolników. Nikt nie chce mieć na swoim terenie grzebowiska, które będzie mu przypominać o stratach jakie poniósł wyniku ptasiej grypy. Ponadto zdaniem wielu rolników takie kurze cmentarzysko to tykająca bomba, która w każdej chwili może eksplodować powodując kolejne straty zarówno dla człowieka jak i środowiska, w którym żyje.

2 KOMENTARZE

  1. Ostrzegam wszystkich rolników utrzymujących stada kur przy gospodarstwie. W razie wykrycia u Was grypy ptaków,PIWET zutylizuje Wam kury i posiadające w gospodarstwie zboże! Oczywiście nie wypłacając odszkodowania! ZAPAMIETAJ! TRACISZ 20 KUR I 100 TON ZBOŻA!

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.