Ptasia grypa zza zachodniej granicy

Do Europy dotarł wirus ptasiej grypy, występujący do tej pory tylko w Azji. H5N8 to groźny szczep, wykryty w Heinrichswalde (Niemcy). Czy istnieje zagrożenie, że dotrze również do Polski?

Za naszą zachodnią granicą odkryto wirusa ptasiej grypy H5N8. Jest to pierwszy tego typu przypadek w Europie, do tej pory występował on tylko w Azji. Szczep jest wyjątkowo agresywny i, mimo, że nie występuje tu zagrożenie dla życia człowieka, to jednak źródło wirusa trzeba znaleźć jak najszybciej, aby się nie rozprzestrzenił.

W związku z wykryciem wirusa, ok. 31 tysięcy indyków zostanie wybitych, w promieniu 3 kilometrów od fermy teren został zamknięty, a w obrębie 10 kilometrów od tego miejsca zaplanowano szczegółową obserwację. Z uwagi również na nieznane źródło wirusa, zakazano trzymania zwierząt na zewnątrz w promieniu 50 kilometrów od feralnej fermy. Czyli aż do granicy z Polską.
Renata Struzik, źródło: Der Spiegel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności