fbpx

Ptasia grypa w zachodniopomorskim

Według informacji zebranych przez Krajową Izbę Producentów Pasz i Drobiu na fermie indyków zlokalizowanej w miejscowości Rościn, w powiecie myśliborskim, województwa zachodniopomorskiego potwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Jest to pierwszy przypadek zakażenia w gospodarstwie komercyjnym w tym województwie. Na fermie znajduje się 22,6 tys. sztuk ptaków.

Zachodniopomorskie to już trzecie województwo, w którym wykryto ptasią grypę od momentu potwierdzenia pierwszego ogniska w Polsce na Lubelszczyźnie w dniu 31 grudnia 2019 roku.

Samasz loteria - baner

– Do większości zakażeń doszło na fermach indyków w strefie zapowietrzonej ustanowionej wokół ogniska pierwotnego w powiecie lubartowskim na Lubelszczyźnie. Wykryto także przypadki zachorowań u ptaków w tak zwanym chowie przyzagrodowym w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskim. Problemy z HPAI dotknęły także producentów z Wielkopolski – wirus został potwierdzony na fermie towarowych kur niosek w miejscowości Topola Osiedle w powiecie ostrowskim. Łącznie, uwzględniając zgłoszenia z trzech województw, w Polsce od dnia 31 grudnia 2019 roku do dnia 10 stycznia roku 2020, możemy mówić o dziesięciu potwierdzonych przypadkach zachorowań na wysoce zjadliwy wirus grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób (w tym dwa przypadki w produkcji drobnotowarowej) – informuje KIPDIP.

Źródło: KIPDIP

Opracował: Krzesimir Drozd

Baner Bayer Roundup
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.