Ptasia grypa w Polsce

W dniu 2 marca 2006 roku w Toruniu, w rzece Wiśle, w okolicy Klubu Sportowego AZS, zostały znalezione 2 martwe łabędzie. Przyczyną zgonu ptaków był wirus H5 zwany przez naukowców ptasią grypą”. Nie ma odpowiedzi na pytanie czy jest to odmiana wirusa H5N1, która atakuje również ludzi. Naukowcy uspokajają – Europejczycy nie mają się czego obawiać.”

reklama
Baner Amazone

Polska jest 17 z kolei krajem w Europie, w którym stwierdzono przypadki ptasiej grypy. Zaskoczyło miejsce odnalezienia ptaków zarażonych wirusem. Wszyscy spodziewali się, że pierwsze przypadki zostaną wykryte w woj. Zachodniopomorskim. Fala miała nadejść od północnych Niemiec, gdzie odnotowano ostatnie przypadki wystąpienia wirusa H5.

Po odnalezieniu martwych ptaków natychmiast zebrały się zespoły reagowania kryzysowego województwa kujawsko – pomorskiego oraz miasta Torunia. Uruchomiony został Krajowy Weterynaryjny Plan Gotowości Zwalczania Wysoce Zjadliwej Grypy Ptaków. O wystąpieniu choroby w Polsce została również powiadomiona Komisja Europejska.

reklama
Baner Kioti

Próbki pobrane od martwych ptaków są badane w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. Dodatkowe badania przeprowadzi również laboratorium w Londynie, które na polecenie UE ma badać każde doniesienie o ptasiej grypie w Europie.

W samym centrum wystąpienia przypadku ptasiej grypy poczynione szczególne działania. Wczoraj we wczesnych godzinach porannych wyłączono z ruchu pieszych oraz samochodowego Bulwar Filadelfijski w samym centrum Torunia. Wyznaczono obszar zapowietrzony o promieniu 3 km od miejsca znalezienia martwych łabędzi oraz 10 km obszar zagrożony. Trwają intensywne przygotowania do ustalenia objazdów poza miastem Toruń dla tranzytu samochodów ciężarowych. Zwiększono liczbę patroli policji i straży miejskiej w obszarze zapowietrzonym. Funkcjonariusze tych służb oraz służb weterynaryjnych uczestniczący w akcji otrzymali środki ochrony osobistej. Wokół zamkniętej strefy zostały umieszczone maty dezynfekujące. Takie maty pojawią się również we wszystkich gospodarstwach posiadających drób. Na terenie powiatu toruńskiego znajduje się 6 ferm jaj konsumpcyjnych, natomiast na terenie powiatu i miasta Toruń zarejestrowane są 4 podmioty gospodarcze zajmujące się ubojem, rozbiorem i przetwórstwem drobiu. Jeden z takich podmiotów znajduje się na obszarze zagrożonym.

Jak podkreślają służby weterynaryjne, wirus ten nie jest groźny dla ludzi. Nie ma obaw, ani potwierdzonych przypadków w Europie, aby człowiek zaraził się od zwierzęcia tym rodzajem grypy. Do tej pory odnotowano ofiary śmiertelne w Azji, ale trzeba wziąć pod uwagę, że tam panują zupełnie inne realia weterynaryjne i fitosanitarne. Zachowanie podstawowych zasad higieny osobistej i przygotowanie potraw z drobiu, poprzez obróbkę termiczną – smażenie, gotowanie, pieczenie – w temperaturze powyżej 70 stopni Celsjusza, eliminuje zagrożenie zarażaniem się wirusem ptasiej grypy.

Rząd jest przygotowany do ewentualnego wybijania stad i wypłacania odszkodowań dla hodowców drobiu. Zarezerwowano na ten cel 166 mln złotych. Niestety nie przewidziano pieniędzy dla przetwórców tego mięsa, a więc np. dla rzeźni. Minister Jurgiel zapewnił podczas wczorajszej konferencji prasowej, że będzie się ubiegał na spotkaniu ministrów rolnictwa UE o ewentualną możliwość wypłacania również takiego zadośćuczynienia.


MS

N

reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

Nowości od Danko

INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI