Ptasia grypa w Lubuskiem

W gospodarstwie rolnym na terenie gminy Deszczno w województwie lubuskim wykryto pierwotne ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8.

Wszystkie ptaki w ognisku choroby zostały zlikwidowane, a ich zwłoki zostały przekazane do utylizacji. Jednocześnie, trwają działania związane z ostatecznym oczyszczaniem i dezynfekcją w/w gospodarstwa – informuje Główny Lekarz Weterynarii.

Ponadto, wokół gospodarstwa wyznaczono – mocą rozporządzenia Wojewody Lubuskiego z dnia 3 grudnia 2016 r. w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego wystąpieniem grypy ptaków (AI), sposobu znakowania tego obszaru i nakazów obowiązujących na tym obszarze – obszar zapowietrzony i zagrożony, w którym wdrażane są działania w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się tej choroby (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków).

W związku z pojawieniem się ogniska ptasiej w Polsce Minister Środowiska prof. Jan Szyszko 5 grudnia zwołał specjalna konferencję prasową w trakcie której podkreślił, że ptasia grypa to wirus, który nie jest szkodliwy dla zdrowia i życia człowieka, a jednocześnie jest morderczy dla zamkniętych hodowli drobiu. Dlatego najlepszą metodą eliminowania ogniska ptasiej grypy, jest usunięcie chorego stada, w którym wykryto wirusa.

Musimy zapobiec rozprzestrzenianiu się tej choroby. Trzeba błyskawicznie wyeliminować to stado, które zostało zarażone. Należy również pomóc tym, którzy ponoszą straty, czyli hodowcom – mówi prof. Szyszko.

Źródło: GIW