fbpx
Strona głównaWiadomościPtasia grypa szaleje w Europie

Ptasia grypa szaleje w Europie

Wirus ptasiej grypy pojawił się już min. w Belgii, Holandii, Rosji, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Setki kur zabito po wykryciu wirusa w centrum ogrodniczym na francuskiej Korsyce, a Duńczycy zadeklarowali, że ponad 25 000 ptaków zostanie wybitych po pojawieniu się wirusa na zachodzie kraju.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w Holandii; tamtejsze służby wybiły ponad 190 000 ptaków na dwóch fermach drobiu. W obu przypadkach podejrzewano „wysoce zaraźliwy szczep wirusa H5”, podało w oświadczeniu Ministerstwo Rolnictwa tegoż kraju. Przypomnijmy, że już na początku listopada w Holandii wybito ponad 200 000 ptaków.

Francja nakazała krajowe środki ochrony, w tym obowiązkowe zamknięcie drobiu w celu odizolowania go od dzikiego ptactwa.

Czytaj także: Krach na rynku drobiu; aktualne ceny i sytuacja na rynku

Hodowcy kaczek w południowo-zachodniej Francji zostali w ostatnich latach dwukrotnie dotknięci, co spowodowało masowe odstrzały, które kosztowały producentów setki milionów euro. Urzędnicy francuscy twierdzili, że ludzie nie muszą zmieniać swoich przyzwyczajeń konsumenckich.

– Spożycie mięsa, foie gras i jaj nie stwarza żadnego zagrożenia dla ludzi – powiedział minister rolnictwa tego kraju.

Dania zaapelowała do rolników, aby chronili ptaki przed możliwą infekcją. Duńczycy zabili niedawno miliony norek po tym, jak stwierdzono, że niektóre zostały zarażone nowym szczepem koronawirusa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]