Ptasia grypa szaleje w Europie

Fot. Will H. McMahan, unsplash.com

Wirus ptasiej grypy pojawił się już min. w Belgii, Holandii, Rosji, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Setki kur zabito po wykryciu wirusa w centrum ogrodniczym na francuskiej Korsyce, a Duńczycy zadeklarowali, że ponad 25 000 ptaków zostanie wybitych po pojawieniu się wirusa na zachodzie kraju.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w Holandii; tamtejsze służby wybiły ponad 190 000 ptaków na dwóch fermach drobiu. W obu przypadkach podejrzewano „wysoce zaraźliwy szczep wirusa H5”, podało w oświadczeniu Ministerstwo Rolnictwa tegoż kraju. Przypomnijmy, że już na początku listopada w Holandii wybito ponad 200 000 ptaków.

Francja nakazała krajowe środki ochrony, w tym obowiązkowe zamknięcie drobiu w celu odizolowania go od dzikiego ptactwa.

Czytaj także: Krach na rynku drobiu; aktualne ceny i sytuacja na rynku

Hodowcy kaczek w południowo-zachodniej Francji zostali w ostatnich latach dwukrotnie dotknięci, co spowodowało masowe odstrzały, które kosztowały producentów setki milionów euro. Urzędnicy francuscy twierdzili, że ludzie nie muszą zmieniać swoich przyzwyczajeń konsumenckich.

– Spożycie mięsa, foie gras i jaj nie stwarza żadnego zagrożenia dla ludzi – powiedział minister rolnictwa tego kraju.

Dania zaapelowała do rolników, aby chronili ptaki przed możliwą infekcją. Duńczycy zabili niedawno miliony norek po tym, jak stwierdzono, że niektóre zostały zarażone nowym szczepem koronawirusa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności