Ptasia grypa rozprzestrzenia się we Francji

Wspominaliśmy już o wykryciu we Francji ognisko wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy H5N1. Tymczasem francuskie władze weterynaryjne potwierdziły wystąpienie kolejnych dwóch przypadków zakażenia ptasią grypą.

Kolejne dwa przypadki zakażenia ptasią grypą miały miejsce w tym samym, co na początku, departamencie Dordogne – jeden z nich u kaczek w miejscowości Domme, 90 km na południe od pierwszego przypadku (wirus szczepu H5N2), a drugi u gęsi w Saint-Paul-La-Roche, 50 km na północ (nieznany serotyp).
 
W związku z tymi doniesieniami, wprowadzone zostały wymagane unijne środki zwalczania choroby, w tym obszary zapowietrzone i zagrożone, które mają obowiązywać do dn. 31 marca 2016 r. W związku z wykryciem wirusa we Francji, co najmniej 8 krajów, w tym Chiny, Japonia i Egipt, wprowadziło tymczasowe zakazy importu drobiu i produktów drobiowych z tego kraju.
 
Wyniki badań laboratoryjnych wskazują, że wirus H5N2, który został wykryty we Francji to niedawno powstała wysoce zjadliwa mutacja mniej groźnej ptasiej grypy. Szczep ten ma inne cechy genetyczne niż wirus H5N1, który po raz pierwszy pojawił się w Europie w 2005 r.
 
Dordogne jest głównym regionem hodowli gęsi i kaczek do produkcji pasztetu z odtłuszczonych wątróbek (foie gras). 
 
Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA