fbpx
Strona głównaWiadomościPtasia grypa również w Czechach

Ptasia grypa również w Czechach

W Czechach wykryto pierwszy w tym roku przypadek grypy ptaków. Przypadek zakażenia wysoce zjadliwą grypą ptaków podtypu H5N8 stwierdzono we wsi Sztiepanov nad Svratką w kraju (województwie) Wysoczyna, 150 km (94 mil) na południowy wschód od stolicy Pragi.

Jak podaje Krajowa Izba Producentów Pasz i Drobiu (KIPDIP) do zdarzenia doszło w małym gospodarstwie utrzymującym kilkanaście sztuk drobiu, czyli w tak zwanym chowie przyzagrodowym. Sytuacja epizootyczna w Europie staje się coraz bardziej niebezpieczna.

Dotychczas ogniska wirusa ptasiej grypy stwierdzono na terenie Polski, Słowacji Węgier, Rumunii i Czech.

– Stwierdzenie choroby w nawet niewielkim gospodarstwie może stwarzać kłopoty dla komercyjnych ferm drobiu, które znalazły się w strefach „wysokiego ryzyka”. Na obszarach tych bowiem stosuje się zaostrzone środki kontrolne, między innymi, ograniczenia w transporcie żywym drobiem, jajami wylęgowymi i produktami pochodzenia zwierzęcego – informuje KIPDIP.

Źródło: KIPDIP

Opracował: Krzesimir Drozd

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.