Ptasia grypa ogranicza eksport drobiu z Niemiec

Zwiększyła się ostatnio liczba przypadków ptasiej grypy w Niemczech. Łącznie potwierdzono ją u 57 ptaków w czterech landach.


Wysoce zakaźnego wirusa wykryto u dwu łabędzi w Nuremberg, czyli łącznie zachorowało tam 13 ptaków. Bardzo niepokojące było wykrycie wirusa u domowej gęsi w Turyngii. Był to pierwszy przypadek tej choroby u domowego drobiu w Niemczech od 2006 r. Zapobiegawczo ubito cały drób w promieniu trzech kilometrów od ogniska choroby, czyli około 1200 kur, gęsi i kaczek. Około 200 martwych dzikich ptaków znaleziono w rezerwacie Kelba w Saksonii Anhalt, w pobliżu granicy z Turyngią. Testy wykazały u 38 spośród nich obecność wirusa H5N1. Stopień ryzyka wystąpienia choroby wśród drobiu domowego w Niemczech zmieniono ze “średniego” na “wysoki”. Parlament niemiecki zrezygnował z planowanego rozluźnienia zasad ograniczających rozprzestrzenianie się ptasiej grypy, co oznacza, że drób w dalszym ciągu będzie trzymany w pomieszczeniach. Importu drobiu z Niemiec zakazała Japonia oraz Egipt.

(Agra Europe 2007, nr 2267, s. N/1)
W.M. N

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności