fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychPszenica we wtorek mocno w górę. Powodem obawy o dostawy z Rosji...

Pszenica we wtorek mocno w górę. Powodem obawy o dostawy z Rosji i Ukrainy

Indeksy zbóż we wtorek zdecydowanie odbiły po poniedziałkowych spadkach. Cena pszenicy mocno wzrosła zarówno na paryskiej giełdzie Matif, jak i na giełdzie w Chicago.

W Paryżu pszenica zdrożała o 13,5 euro za tonę do 339,25 EUR/t. Oznacza to wzrost o 4,14 proc. Jej ceny jeszcze mocniej rosną w Chicago, gdzie na godz. 19.00 naszego czasu zanotowano wzrost o 6,71 proc.

W górę poszły także ceny kukurydzy; na Matifie zdrożała ona o 2,4 proc. do 331,25 EUR/t. Najmniejszy wzrost zanotowano w przypadku rzepaku, bo o 0,57 proc. do 574,75 EUR/t, m.in. ze względu na taniejącą ropę naftową.

Jak donosi Financial Post, główną przyczyną wzrostów cen zbóż na światowych rynkach są obawy o kontynuację dostaw z rejonu Morza Czarnego; Rosja ogłosiła plany przeprowadzenia referendów na niektórych z okupowanych rejonów, co stawia pod znakiem zapytania przedłużenie umowy dotyczącej bezpiecznego eksportu zbóż.

Przypomnijmy, że właśnie rosyjski eksport był ostatnio głównym hamulcem dla wzrostu cen pszenicy, o czym pisaliśmy tutaj.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.