fbpx

Pszenica przewódkowa – jakie są jej główne atuty?

Warunki pogodowe oraz płodozmian mają istotny wpływ na nasze zasiewy. W ostatnich czasach coraz częściej decydujemy się na późne nawet listopadowe siewy pszenicy ozimej. Ma na to wpływ coraz bardziej słoneczna i cieplejsza jesień, jak również deszczowy wrzesień.

Baner Kuhn

Zjawisko to miało miejsce w roku 2017, gdzie zaobserwowaliśmy bardzo deszczowy wrzesień. Pamiętajmy jednak, że im później zostanie zasiana pszenica, tym sytuacja dla plantacji może być mniej korzystna. Spotykamy się z takimi czynnikami jak ryzyko utraty plonu i jakości, a tym samym zysku dla gospodarstwa. Obawa ta rośnie z każdym kolejnym dniem po zalecanych terminach siewów. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Wybierzmy świadomie odmiany, które nadają się na opóźnione zasiewy lub zdecydujmy się na pszenicę przewódkową.

Pszenica ozima czy jara?

Pszenica ozima ma duże zapotrzebowanie jeśli chodzi o wernalizacje czyli proces traktowania roślin chłodem w celu rozwoju generatywnego. Wymagają one zatem dużo niższych temperatur, aby w ogóle doszło do kwitnienia. Wernalizacja inaczej zwana również jarowizacją standardowo zachodzi poniżej 4°C i okresie minimum 7-8 tygodni. Czas i temperatura zależy od zimotrwałości odmian. Jeśli rośliny ozime nie dostaną tego bodźca pogodowego nie dojdzie do wytworzenia kłosa natomiast nastąpi duży rozwój liści. Musimy pamiętać o tym, że ozimych odmian nie należy wysiewać na początku wiosny lub pod koniec zimy, gdyż może dojść do sytuacji gdzie proces wernalizacji nie zostanie zakończony. W Polsce zalecanymi terminami siewu dla pszenicy ozimej są daty od 15 września do 5 października. W kontraście do tej sytuacji są pszenice jare, które nie wymagają procesu jarowizacji w tak niskich temperaturach, dlatego można je wysiewać od końca lutego do kwietnia.

Jare jako przewódki

Odmiany jare wysiewane jako przewódki wyróżnia dobra zimotrwałość, dlatego można je siać w listopadzie lub grudniu. Jakie mamy atuty przewódek w odniesieniu do pszenicy jarej sianej w terminie wiosennym? Przede wszystkim wydłużony okres wegetacji, który przynosi znacznie wyższe plony w siewach jesiennych w porównaniu z uprawą wiosenną. Pszenica przewódkowa łączy dwie istotne cechy a mianowicie tolerancje na mróz i wysoki potencjał plonowania pszenic ozimych z jakością i wigorem pszenicy jarej. Dzięki takiej kombinacji otrzymujemy elastyczne terminy siewu z niższym zapotrzebowaniem na wernalizacje. Pszenice przewódkowe mogą być wysiewane późną jesienią oraz zimą co stawia je w przewadze rozwojowej w stosunku do pszenicy wysiewanej wiosną. Kolejną zaletą takiej uprawy jest unikanie klasycznej już suszy wiosennej. Przewódka lepiej gospodaruje wodą, gdyż lepiej ją wykorzystuje z opadów jesiennych oraz zimowych.

Zalety pszenicy przewódkowej

Płodozmian – pszenica przewódkowa  jest interesującą ekonomicznie uprawą po późno zbieranej kukurydzy oraz buraku cukrowym.

Baner Kioti
SDF baner

Gospodarka pracy – pszenica przewódkowa ma dużą elastyczność dla terminu siewu, która umożliwia wysiew od połowy października do późnej wiosny.

Optymalizacja upraway – elastyczność względem terminu siewu pozwala poczekać na najbardziej dogodne warunki pogodowe dla zabiegu, bez presji czasu.

Koszty produkcji – pszenica przewódkowa jest zdrowsza i bardziej odporna na wyleganie co przekłada się na niższe nakłady na nawożenie, zabiegi fungicydowe, regulatorów wzrostu w porównaniu do  pszenicy ozimej z optymalnych terminów.

Baner McHale
baner forum profi
Baner Kuhn

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.